САЩ отваря първата зона за безопасно спане в Сан Диего като част от усилията бездомните да бъдат преместени от улиците, пишат "Фокс Нюз" и "Ню Йорк Пост".

Планът първоначално беше обявен през юни.

Този ход идва, след като е гласувана забраната на палатките на всички обществени места. Очаква се забраната да влезе в сила по-късно този месец.

Зоната представлява палатков лагер зад ограда от бодлива тел. Властите планират да опънат до 136 палатки с капацитет за приблизително 150 души в опит да ги преместят от централните части на града.

"Представяме цялостна стратегия за подслон с подробни предложения за краткосрочен, среден и дългосрочен план, които включват разширен подслон, повече безопасно паркиране и възможност за безопасно спане", каза тогава кметът на Сан Диего Тод Глория.

Милиони американци под риск да останат на улицата

Милиони американци под риск да останат на улицата

Изтичат специалните ограничения, които ги защитават от изгонване

Площадката се управлява от организацията с нестопанска цел Dreams for Change, която преди това е участвала в поддържането на места за безопасно паркиране за хора, които живеят в превозни средства. На бездомните е забранено да внасят оръжия, алкохол или наркотици, но не се изисква да влизат трезви. В зоната за безопасно спане има достъп до тоалетни, храна и мобилни душове.

През есента се очаква да отвори врати и по-голяма площадка за безопасно спане с до 400 палатки, разположена на мястото на паркинг.

Припомняме, че през 2019 г. Сан Диего и околният окръг имаха четвъртото най-голямо население на бездомни в САЩ.

Тогавашният кмет на града Кевин Фалконър подписа договор на стойност 11 милиона долара за изграждане на три "убежища", в които да бъдат подслонени бездомните.

През 2020 г. броят на хората без домове в щата Калифорния се увеличава безпрецедентно.

Калифорния обяви кризисна ситуация с бездомните в щата

Калифорния обяви кризисна ситуация с бездомните в щата

Губернаторът разпореди раздаване на ремаркета и палатки и събира средства