Американското разузнаване е предупредило, че Израел вероятно ще предприеме превантивен удар по ядрената програма на Иран до средата на годината, съобщава The Washington Post, позовавайки се на множество разузнавателни доклади.

Според тях подобна атака би могла да забави иранската ядрена програма само с няколко седмици или месеци, но също така би довела до сериозна ескалация на напрежението в региона и би създала риск от по-широк конфликт.

Белият дом отказа коментар по темата, а израелското правителство, ЦРУ, Агенцията за военно разузнаване (DIA) и Службата на директора на националното разузнаване също не дадоха официални изявления.

Говорителят на Съвета за национална сигурност на САЩ Брайън Хюс заяви пред The Washington Post, че президентът Доналд Тръмп няма да позволи на Иран да се сдобие с ядрено оръжие.

"Президентът Тръмп предпочита да намери дипломатическо решение на дългогодишните проблеми с иранския режим, но няма да чака безкрайно, ако Техеран не прояви готовност за сделка и то скоро", каза Хюс.

Според най-изчерпателния разузнавателен доклад, подготвен в началото на януари от разузнавателния директорат на Обединения комитет на началник-щабовете и DIA, Израел може да се насочи към ядрените обекти във Фордоу и Натанз.

Текущи и бивши американски служители, запознати с разузнавателните анализи, твърдят, че израелските военни са изчислили, че техните бомбардировки над ирански военни позиции през октомври са отслабили иранската противовъздушна отбрана и са оставили страната уязвима за последващ удар.

Според The Washington Post, разузнавателните анализи очертават два основни варианта за атака, като и двата изискват подкрепа от САЩ под формата на въздушно презареждане и разузнавателни данни.

В свое интервю за Fox News Доналд Тръмп заяви, че би предпочел сделка с Иран вместо военен конфликт и изрази мнение, че и иранското ръководство би избрало дипломацията пред войната.

Иран е готов да разговоря със САЩ

Иран е готов да разговоря със САЩ

Това съобщи Техеран, след като Тръмп изрази готовност да разговаря с президента Масуд Пезешкиан

"Всички смятат, че Израел, с наша помощ или с нашето одобрение, ще влезе и ще ги бомбардира жестоко. Аз бих предпочел това да не се случва", каза Тръмп.

Припомняме, че през 2015 г. администрацията на президента Барак Обама, заедно с европейските си съюзници, договори споразумение с Иран за ограничаване на ядрената му програма. През 2018 г. Тръмп изтегли САЩ от споразумението и наложи тежки санкции върху Техеран. В резултат на това Иран възобнови своята ядрена програма и обогатяването на уран, според Международната агенция за атомна енергия (МААЕ).

В последните седмици представители на Иран, Великобритания, Франция и Германия проведоха срещи в Женева, за да обсъдят възможностите за подновяване на преговорите по иранската ядрена сделка.

Иран и Израел многократно са обменяли удари през последната година, докато Израел продължава военната си кампания в Газа. През октомври Израел нанесе удари срещу ирански цели в Сирия и Ливан, а Техеран отвърна с атаки срещу израелски военни обекти.

Иран няма да преговаря със САЩ под натиск

Иран няма да преговаря със САЩ под натиск

Но Техеран все пак е отворен за разговори, според външния министър Арагчи