Съединените щати и Ирак постигнаха споразумение, според което войските на Вашингтон и нейните съюзници ще напуснат Багдад до края на 2026 г., съобщи The Wall Street Journal (WSJ).
Според запознати с въпроса американски източници броят на американските и други чуждестранни войници в Ирак в момента е стотици, като те са базирани в Багдад, западната част и други части на близкоизточната страна.
Служителите допълват, че определен брой американски войници ще останат в Ирак и след 2026 г., като подробностите по това споразумение все още не са уточнени.
При последните ракетни нападения и атаките с дронове загинаха трима американски войници и бяха ранени десетки други, което доведе до няколко кръга на смъртоносни ответни действия на САЩ, които застрашиха усилията на правителството да стабилизира Ирак след десетилетия на конфликт.
САЩ разполагат с приблизително 2 500 военнослужещи в Ирак и 900 в съседна Сирия като част от коалицията, сформирана през 2014 г. за борба с "Ислямска държава".
Някога групировката държеше около една трета от територията на Ирак и Сирия, но в края на 2017 г. беше териториално разгромена в Ирак, а през 2019 г. - в Сирия.
Ирак е демонстрирал способността си да се справи с всяка останала заплаха.
САЩ първоначално нахлуха в Ирак през 2003 г., като свалиха диктатора Саддам Хюсеин, след което се изтеглиха през 2011 г., но се завърнаха през 2014 г. начело на коалицията за борба с "Ислямска държава".
Други държави, включително Германия, Франция, Испания и Италия, също предоставихат стотици войници на коалицията.
Съгласно плана всички коалиционни сили ще напуснат военновъздушната база "Айн ал-Асад" в западната провинция Анбар и значително ще намалят присъствието си в Багдад до септември 2025 г.
Очаква се американските и другите коалиционни войски да останат в Ербил, в полуавтономния северен регион Кюрдистан, за още около една година, до около края на 2026 г., за да улеснят продължаващите операции срещу "Ислямска държава" в Сирия.
Точните подробности за придвижването на войските се пазят в тайна поради тяхната военна чувствителност.
Намаляването на числеността ще отбележи забележителна промяна във военната позиция на Вашингтон в региона.
Макар да са съсредоточени предимно върху противодействието на "Ислямска държава", американските официални лица признават, че присъствието им служи и като стратегическа позиция срещу иранското влияние.
Тази позиция става все по-важна с ескалирането на регионалната конфронтация между Израел и Иран, като според американски служители през последните месеци американските сили в Ирак са сваляли ракети и дронове, изстреляни към Израел.
Премиерът Ал Судани заяви, че макар да оценява помощта им, американските войски са се превърнали в магнит за нестабилност, често стават мишена на нападения и отговарят с удари, които често не са координирани с иракското правителство.
Когато споразумението бъде обявено, то вероятно ще представлява политическа победа за премиера Мохамед ал Судани, тъй като той балансира позицията на Ирак като съюзник както на Вашингтон, така и на Техеран.
Първата фаза на съкращаването ще приключи един месец преди парламентарните избори в Ирак, насрочени за октомври 2025 г.