Доказателствата, че Северна Корея изгражда нов завод за обогатяване на уран са провокативни и разочароващи. Това мнение изрази специалният пратеник на САЩ в Северна Корея Стивън Бозуърт, цитиран от БиБиСи.
Припомняме, вчера Зигфрид Хекер, учен от Станфордския университет, обяви, че КНДР работи с голяма скорост по изграждането на завод за обогатяване на уран. По думите му КНДР разполага с две хиляди центрофуги за обогатяване на уран. Очевидно, това е изключително разочароваща новина, заяви Бозуърт и добави, че тя е поредната от серията провокативни действия на КНДР.
Представителят на САЩ в Северна Корея каза още, че по този начин Пхенян нарушава резолюцията на ООН. Въпреки това Бозуърт коментира, че Вашингтон не е изненадан от намеренията КНДР за изграждане на завода. По думите му не става въпрос и за кризисна ситуация.
Новият завод на ядрената страна беше коментиран и от американския министър на отбраната Робърт Гейтс. Според него той ще даде възможност на Северна Корея да създава все повече ядрено оръжие.
Майк Мулен, председател на Обединеното командване, също изказа силни критики към новото съоръжение в КНДР. По думите му чрез изграждането на завода Пхенян демонстрира враждебното си държание и продължава пътя на дестабилизиране на района. Доказа се опасението, което имахме от години и което те отричаха постоянно, каза още той относно факта, че страната продължава да обогатява уран. Мулен определи Северна Корея за "много опасна страна".
КНДР се обяви за „ядрена държава" през 2005 година. Преговорите по ядрената програма на Северна Корея са замразени от декември 2008 година, когато комунистическата страна ги напусна. В „шесторката" участват Китай, Русия, САЩ, Япония и двете Кореи.
След напускането на преговорите Северна Корея отново пусна в действие ядрения си реактор в Йонбьон, а през пролетта на 2009г. извърши поредица от военни изпитания.
По-късно бе извършен ядрен опит, който бе последван от резолюция на Съвета за сигурност на ООН, с която санкциите срещу страната се ожесточиха.
Micky
на 22.11.2010 в 20:17:08 #23За справка на кухата седерастийка - бат Уго си купува работещо оръжие... Крива работа ви казвам!
сеирджия
на 22.11.2010 в 17:02:47 #22Мали-и-и-и-и-и-и-и, голям сеир !!!
Микито и Карфицата са решили да ме уморят от смях !!!
Стига вече, бе, правете паузи, дайте ми да си поема дъх !!!
Ей, хора, четете по-надолу, няма да съжалявате !!!!!!!!!!!!!!

сеирджия
на 22.11.2010 в 16:55:33 #21Мики, на кого Уго ще продава петрола си, след като не ще на САЩ ? Сигурно ще продава петрол на Русия !?!?!? След като не може да продава на С. Корея, те нямат пари. На тях може само да им подарява !!!
сеирджия
на 22.11.2010 в 16:51:14 #20Микито се радва, че Уго Чавес легализира отглеждането на кока. Защо ли? ... Кажи, Мики, пожалуйста !!!
Micky
на 22.11.2010 в 14:20:31 #19Новият завод на ядрената страна беше коментиран и от американския министър на отбраната Робърт Гейтс. Според него той ще даде възможност на Северна Корея да създава все повече ядрено оръжие. ----------------------- Кофти ли ти е Роби?
Так надо!
Пък от Южна Америка какво се задава....
Ракетите в Куба ще ви се видят като пиратки по коледа 
12 без 2
на 22.11.2010 в 12:40:25 #18„Независимая газета” : Американците започват да воюват по съветски 22 ноември 2010 | 12:29 | Агенция "Фокус" Начало / Свят Москва. По време на срещата в Лисабон членовете на НАТО обявиха своите планове до края на 2014 година да бъдат прекратени бойните операции в Афганистан и да предадат отговорността за сигурността в страната на местните сили за сигурност. В същото време Алиансът обеща да не изоставя Кабул на произвола на съдбата. От своя страна Русия се съгласи да подкрепи усилията на НАТО за стабилизирането на Афганистан, като разреши транзита на военна екипировка през своя територия. Междувременно анализатори отбелязват, че има ново ескалиране на бойните действия срещу талибаните, като се използват все по-агресивна тактика и тежка бронетехника, пише вестник „Независимая газета”. „Моята цел е до 2014 година да завърши преходът и афганистанците да започнат да играят водещата роля, а ние да не водим бойни операции, в които сме въвлечени в момента”, заяви президентът на САЩ Барак Обама. Въпреки тези амбициозни планове, Обама и генералният секретар на НАТО Андерс Фог Расмусен посочиха, че силите на Алианса ще останат в Афганистан и след определената дата. Те ще провеждат операции против „Ал Кайда”, ще обучават местните сили за сигурност, а също така ще им помагат по различни начини. В момента в страната има около 150 000 чуждестранни войници,от които 110 000 американци.
12 без 2
на 22.11.2010 в 12:19:52 #17Хихихи, барем една книжка прочети по обща и приложна геополитка бре, тъпак метеоритен, и най-вече що е туй чудовище Евразия съобразно дискурса на една друга обяснителна игра, очевидно трудно достъпна за вас, телекторалните биороботни единици...

Micky
на 22.11.2010 в 12:18:24 #16Какъв геополитически буфер на Евраазия бълнуваш , бе Булава!? Между кои държви? Между Монголия и Сибир ли? Или между Монголия и Китай? ----------- Метеорчо, първо вземи виж къде на картата е С. Корея па тогава гадай и занимавай Булавата с тъпи въпроси.
Meteora
на 22.11.2010 в 12:09:48 #15Какъв геополитически буфер на Евраазия бълнуваш , бе Булава!? Между кои държви? Между Монголия и Сибир ли? Или между Монголия и Китай? Днес рано-рано са луднали мухите в празната ти кратуна!
Micky
на 22.11.2010 в 12:05:44 #14Очевидно, това е изключително разочароваща новина, заяви Бозуърт и добави, че тя е поредната от серията провокативни действия на КНДР -------------- Горките американушки! Ма как мое така да разочароват тез нежни гей-душици?! И сега кво - демокрация до дупка под гъза на Китай... Тегава работа
12 без 2
на 22.11.2010 в 10:52:13 #13*Лозунги
12 без 2
на 22.11.2010 в 10:51:04 #12Не знам какво толкова сте се хванали за тоя прословут "глад" в СК, това изобщо не е така. Просто СК е затворена система, в която на всяко изречение се споменава "вожда" и семейството му - по същия начин, по който в США и у нас идолопоклонно и непрекъснато се спрягат "пазарната икономика", "парите", "банките". Въпрос на ценностна доминанта. Предназначението на СК изобщо не е да бъде играч на някакъв си пазар. Тя си има геополитическа роля на буфер (откъмто велик Китай) между Евразия и Тихоокеанска Азия. Всичките останали пропагандни подробности от чифутската глобална медийна машина под формата на "мозунги" си ги спестете, щото и вие с олигофренската си доверчивост ни просълзявате от смях!

gg_
на 22.11.2010 в 10:47:43 #11сега Русия ще поеме щафетата от САЩ за световен жандарм и тогава не ми се мисли за КНДР, Иран и другите наивници
12 без 2
на 22.11.2010 в 10:39:05 #10Ментак, видя ли бе, джастисът ти се хили до червено!
Justice for ALL
на 22.11.2010 в 10:23:03 #912 без 2, Не говори глупости, че не мога да се спра от смях. Толкова си изперкал, че направо си за психиатрията. Вземи си руска виза и се изнасяй за Сибир еднопоочно. Южна Кореа е модерна капиталистическа държава със супер производство и невероятно работлив народ. Северна Кореа няма нито едно собствено производство за световните пазари и диктаторскирежим, който държи хората си без ток и гладни. Разбира се, трябват им АЕЦ. Петролът е скъп и няма как да си го набавят след като нищо цивилно не произвеждат. Ако по някакъв начин обаче бъде съборен този строй, Северна Коереа би би била най-бързо развиващата се икономика в региона.
hellwitch
на 22.11.2010 в 10:02:08 #8На Ю.Кореа им е толкова зле под "окупирането" на САЩ, че са в Г20 на най-големите икономики в света. "12 без 2" я сега обясни и на западна Германия колко и е зле с американски бази 60 години на тяхна територия. Не подкрепям агресивната политика на САЩ , но да каже на черното - бяло само малоумен комунист като теб може .
idiabg
на 22.11.2010 в 10:00:53 #712 бeз 2 | 22.11.2010 09:37 -------------------------------------- Менте, прост си и без собствено мнение... Мислиш, че с подобни имитации се подиграваш с оригинала ли?... Не... Единствено показваш собствената си ограниченост, липса на елементарна култура и НУЛА въображение... Просто поредното полирано мозъче...

12 без 2
на 22.11.2010 в 09:51:38 #6Айде ся да видим, у кого са свръхтехнологиите: "Ученого из США пустили на ядерный объект в КНДР. Он "был поражен" сложностью завода" http://www.newsru.com/world/21nov2010/yader.html
Минувач
на 22.11.2010 в 09:48:10 #5Счита се, че Северна Корея притежава от 3 до 6 атомни бомби. Имат и граждански успехи: увеличиха производството на велосипеди. С тях ще изпреварят автомобилите на капиталистите от (Южна) Корея.
Чорлав
на 22.11.2010 в 09:39:15 #4Я пак, кой район дестабилизира Северна Корея?! В какво се изразява тази "дестабилизация"? сащ от десетилетия дестабилизират половината свят и то напълно осезаемо и реално. Имагинерната дестабилизация на Северна Корея никой не я чувства, просто защото я няма.