Съединените щати замразяват повече от 95 милиона долара помощ за грузинското правителство. Това заяви в сряда държавният секретар Антъни Блинкън, цитиран от "Ройтерс".
Причината за решението е Законът за "чуждестранните агенти", който Вашингтон смята за антидемократичен.
Това допълнително ще обтегне отношенията между САЩ и Грузия.
Блокирането на на помощта е резултат от прегледа на двустранното сътрудничество, който беше обявен през май, заедно с визовите ограничения, каза Блинкън. Тези действия накараха управляващата партия в Грузия да обвини Вашингтон, че провежда политика на "заплахи и шантаж".
"Антидемократичните действия и фалшивите изявления на грузинското правителство са несъвместими с нормите за членство в Европейския съюз (ЕС) и НАТО", каза Блинкън в изявление. Вашингтон ще продължи помощта, която е в полза на народа, добави той.
Правителството на Грузия не коментира веднага изявлението.
Припомняме, че през юли ЕС също замрази около 30 милиона евро военна помощ за Грузия.
Европейският съюз ще намали политическите контакти с Грузия и ще обмисли замразяване на финансовата помощ за правителството, след като то прокара противоречивия закон за "чуждестранните агенти", заяви през юни върховният представител на ЕС за външната политика Жозеп Борел.
Борел каза, че грузинското правителство отдалечава страната от ЕС, към който тя официално се стреми да се присъедини.
"Ако правителството не промени курса на действие, Грузия няма да напредне по пътя към Европейския съюз, каза тогава той. Ние ще намалим нивото на нашите политически контакти. Ще обмислим спиране на финансовата помощ за правителството", каза той пред репортери.
Борел каза, че ЕС ще увеличи подкрепата си за гражданското общество и медиите и ще "адаптира мерки", ако е необходимо. Той каза, че ЕС също ще преразгледа подкрепата си за Грузия чрез фонд за военна помощ.
Грузинският закон, който изисква организациите, получаващи повече от 20% от финансирането си от чужбина, да се регистрират като "агенти на чуждо влияние", беше критикуван от вътрешни и международни критици като авторитарен ход в стила на Кремъл.
Управляващата партия в Грузия го защити като необходима стъпка за осигуряване на прозрачност на финансирането.
Борел каза, че 26 от 27-те членки на ЕС споделят мнението, че правителството отдалечава Грузия от пътя към ЕС.
Той не назова името на въздържалата се страна, но дипломати казаха, че това е Унгария. Будапеща се опита да ограничи чуждестранното финансиране на НПО и политически актьори у дома и поддържа топли връзки с Русия, която се стреми да запази влияние в Грузия.
В продължение на два месеца противниците на грузинския законопроект организираха едни от най-големите протести след независимостта от Москва през 1991 г., за да се опитат да отхвърлят закона.
През декември Грузия получи статут на кандидатка за членство в ЕС. Блокът обаче многократно е заявявал, че настоящата политика на Тбилиси означава, че кандидатурата му за членство на практика е замразена.
projekt
на 31.07.2024 в 23:20:41 #1Браво ЕС и САЩ не се месят в политиката на чужди държави. Просто ти предлагат пари ако ги слушаш и си наведена. Ако вдигнеш глава и........няма пари