Съединените щати наложиха санкции на организации, които обвиниха, че са замесени в незаконната търговия с ирански петрол и нефтохимикали, съобщава "Ройтерс".

Това се случва преди новия кръг от преговорите между Вашингтон и Техеран в събота. САЩ се опитват да засилят натиска върху ислямската република.

Държавният департамент на САЩ обяви, че налага санкции на седем организации, базирани в Обединените арабски емирства, Турция и Иран, които обвинява в търговия с ирански петрол и нефтохимически продукти. Под ударите на наказателните мреки попаднаха и два плавателни съда.

Иран ще проведе ядрени преговори с Великобритания, Франция и Германия

Иран ще проведе ядрени преговори с Великобритания, Франция и Германия

В петък в Рим

Държавният секретар на САЩ Марко Рубио заяви, че действието е насочено срещу четирима продавачи и един купувач на ирански нефтохимически продукти на стойност стотици милиони долари.

Това е поредният ход, насочен към Техеран, откакто Тръмп възстанови кампанията си за "максимален натиск" върху Иран, която включва усилия за свеждане на износа на петрол до нула и попречване на Техеран да разработи ядрено оръжие.

"Президентът се е ангажирал да сведе незаконния износ на петрол и нефтохимикали от Иран - включително износа за Китай - до нула при кампанията си за максимален натиск", отбеляза Рубио.

Този ход идва, след като Съединените щати подновиха преговорите с Иран относно ядрената програма на ислямската република. Преговарящите от САЩ и Иран ще се съберат отново в Рим в събота.

Тръмп: Усилията за ядрена сделка с Иран вървят добре

Тръмп: Усилията за ядрена сделка с Иран вървят добре

Надежда за споразумение

През първия си мандат между 2017 и 2021 г. Тръмп оттегли САЩ от сделката от 2015 г. между Иран и световните сили, която наложи строги ограничения върху дейностите на Техеран по обогатяване на уран в замяна на облекчаване на санкциите. Освен това Тръмп наложи отново широкообхватни санкции

Оттогава Иран далеч надхвърли лимитите, заложени в сделката, за обогатяване на уран.

Западните сили обвиняват Техеран, че има тайна програма за разработване на способности за ядрени оръжия чрез обогатяване на уран до високо ниво на деляща се чистота, над това, което според тях е оправдано за гражданска програма за атомна енергия. На свой ред Техеран твърди, че ядрената му програма е изцяло за цивилни енергийни цели.

Иран не преговаря за правото си да обогатява уран

Иран не преговаря за правото си да обогатява уран

Техеран е готов да гради доверие