САЩ, Великобритания и страните от Европейския съюз (ЕС) в Съвета за сигурност на ООН смятат, че миграционната криза на границата с Полша е създадена от Беларус и я осъждат. Това се казва в съвместното изявление на гореспоменатите страни, разпространено в четвъртък след резултатите от закрити консултации в Съвета за сигурност на ООН, предаде ТАСС.

Естония, Франция, Ирландия, Норвегия, Великобритания, САЩ, заедно с Албания, излязоха с "осъждането използването на хора, чийто живот и благополучие са застрашени", както те смятат, "в политически интерес на Беларус". По мнението на горепосочените страни Минск преследва целта да "дестабилизира ситуацията по външните граници на съседните държави и ЕС и да отклони вниманието от нарушенията на правата на човека в самата Беларус".

Страните са готови да обсъдят санкции срещу властите на Беларус и тези, които според тях допринасят за миграционната криза на границата с Полша.

"Заедно изразяваме солидарност с Полша и Литва и сме готови да обсъдим по-нататъшни мерки, които можем да предприемем, за да ги подкрепим, както и мерки срещу онези, които са замесени в действията на режима на президента Александър Лукашенко границите на Европа Съюз", се казва в съобщението.

Русия има много въпроси към ЕС за Беларус

Русия има много въпроси към ЕС за Беларус

Ще постави въпроса и през Съвета за сигурност

Страните обещаха да запазят единството и решимостта да защитят Европейския съюз от "хибридни операции на беларуските власти". Те също така призоваха за сътрудничество страните на мигрантите, които трябва да предупредят своите граждани да не попаднат в капана на беларуските власти".

Западните страни също призоваха Минск да предостави на мигрантите необходимата закрила и помощ. "Подчертаваме, че всички действия трябва да се предприемат въз основа на фундаментални ценности, за да се защитят животите на хората", се казва в документа.

Страните също така смятат беларуските власти за заплаха за регионалната сигурност и призовават за мерки срещу тях.

Според тях действията на властите в Минск "са неприемливи и изискват твърда международна реакция и взаимодействие, за да изправят Беларус пред правосъдието. Тази ситуация показва, че режимът на президента на Беларус Александър Лукашенко се превърна в заплаха за регионалната стабилност", смятат авторите на изявлението.

ЕС няма да налага икономически санкции на Беларус

ЕС няма да налага икономически санкции на Беларус

В петия пакет от санкции на ЕС срещу Беларус

Кризата на границата на Беларус с Латвия, Литва и Полша, където мигрантите се втурнаха от началото на годината, рязко ескалира на 8 ноември. Няколко хиляди души дойдоха от беларуската страна до полската граница и не напуснаха граничната зона, някои от тях се опитаха да влязат на територията на Полша, счупвайки оградата с бодлива тел.

Страните от ЕС обвиняват Минск в умишлено ескалация на кризата и призовават за налагане на санкции. Президентът на Беларус Александър Лукашенко заяви, че самите западни страни са виновни за тази ситуация, заради чиито действия хората бягат от войната.

Русия, която ъщо бе обвинена, че има интерес от кризата, се включи в подкрепа на Беларуа.