Финландският президент Александър Стуб проведе необявена и неофициална среща с президента на САЩ Доналд Тръмп в имението му във Флорида. Двамата лидери обсъдиха укрепването на двустранното партньорство на своите страни, съобщава "Ройтерс".
"Президентът Стуб и аз очакваме с нетърпение укрепването на партньорството между Съединените щати и Финландия. Това включва закупуването и разработването на голям брой крайно необходими ледоразбивачи за САЩ. С това се осигурява мир и международна сигурност за нашите страни и света", каза Тръмп в публикация в социалната мрежа на Truth Social.
Двамата президенти обсъдиха и външнополитически въпроси, включително Украйна. Украинският президент Володимир Зеленски се срещна със Стуб в Хелзинки миналата седмица.
Кабинетът на финландския президент заяви в изявление, че необявеното посещение е било неофициално.
Срещата се състоя ден след като вицепрезидентът на Тръмп, Джей Ди Ванс, посети без покана Гренландия, полуавтономна територия на близкия северен съюзник на Финландия Дания. Ванс обвини Дания, че върши лоша работа, за да запази безопасността на Гренландия.
Тръмп изрази интерес към придобиването на Гренландия, част от нарастващия международен фокус върху конкуренцията за контрол над Арктика.
Правителството на Дания се противопоставя на подобен ход, както и повечето жители на Гренландия.
Финландия е водещ световен производител на ледоразбивачи. Около 80% от корабите са проектирани от финландски компании, а около 60% от тях са построени във финландски корабостроителници.
През ноември Канада, Финландия и администрацията на САЩ на бившия президент Джо Байдън подписаха споразумение, наречено Icebreaker Collaboration Effort (ICE), за да работят "заедно за разработване на арктически и полярни ледоразбивачи от световна класа чрез обмен на знания, информация и ресурси".
Финландия споделя най-дългата граница на Европейския съюз с Русия. След като Русия нахлу в Украйна, страната направи обратен завой във външната си политика след десетилетия на военно необвързаност като се присъедини към НАТО заедно с Швеция.
Честите критики на Тръмп към съюзниците от НАТО и преминаването му към нормализиране на отношенията с Русия карат някои европейски страни да се борят да увеличат собствените си разходи за отбрана.