Съветът на Европа отправи силни критики към Франция  за предприетите от властите там експулсации на роми.

Liberation цитира доклад на СЕ, в който се посочва, че тези действия представляват дискриминация и нарушение на човешките права. Според Съвета експулсирането е извършено на база етнически произход.

47-те членки на Съвета отправят и запитване към Париж относно това какви стъпки са предприети, за да се поправи стореното от тях.

Франция стана обект на много критики заради решението си да експулсира в родините им циганите, обитаващи незаконно страната. Става въпрос за роми, предимно от Румъния и България.

Стигна се до там, че Европейската комисия обяви, че ще започне съдебни действия срещу Франция заради масово експулсиране на роми.

Малко след това Париж склони да промени законите си, касаещи свободното движение на европейски граждани. По този начин Франция ще приложи в националното си законодателство част от европейските норми, за да повиши прозрачността на законите, определящи свободното придвижване на лица от съюза.

Междувременно стана ясно, че докладът за положението на циганите у нас, изготвен от Европейския форум на ромите и пътуващите, ще съдържа много негативни констатации. Той ще бъде представен на Комитета по правни въпроси на Съвета на Европа, съобщи БНР. Авторите на организацията, която се помещава в Страсбург и е докладчик към СЕ, наблюдава положението на ромите в България от години.

След последното им посещение у нас от  форума са на мнение, че положението на циганите става все по-лошо с всеки изминал ден. От организацията обявиха и че ще подадат оплакване срещу страната ни в Съвета на Европа.