Обещанието на Доналд Тръмп да сложи край на войната в Украйна до деня на встъпването в длъжност, го поставя в позиция да избира между конкуриращи се предложения от съветници, обединени от една обща нишка - рязко прекъсване на подхода на президента Байдън "колкото е необходимо" за въоръжаване на Киев, пише "Уол Стрийт джърнъл".

По време на кампанията си за Белия дом Тръмп разкритикува поведението на Байдън в Украйна и предупреди, че това прави Третата световна война по-вероятна, както и и че Киев ограбва САЩ, като получава безплатно оръжия на стойност милиарди долари. Той изтъкна, че може бързо да разреши конфликта, като накара и двете страни да седнат на масата за преговори, но не разкри как би го направил.

"Не мога да ви разкрия тези планове, защото ако го направя, няма да мога да ги използвам", лаконично коментира той по време на кампанията.

Всъщност Тръмп не е одобрил конкретен мирен план, нито как ще убеди руския президент Владимир Путин и украинския му колега Володимир Зеленски да седнат на една маса и да преговарят, уточниха съюзници. Въпреки че съветниците предложиха идеи, само новоизбраният президент, след консултация с ключови помощници, ще реши как да се справи с чувствителната дипломация с висок залог, допълниха те.

Хаотичната външна политика на Тръмп - ще изпълни ли заплахите и обещанията си?

Хаотичната външна политика на Тръмп - ще изпълни ли заплахите и обещанията си?

Европа все още ближе раните си от първия мандат на републиканеца

"Всеки - без значение колко високопоставен е в обкръжението на Тръмп - който твърди, че има различен или по-подробен поглед към плановете му за Украйна, просто не знае за какво говори или не разбира, че сам прави обаждания по въпроси, свързани с националната сигурност, особено по толкова основен въпрос като този", заяви бивш сътрудник на Тръмп от Съвета за национална сигурност.

Подобно на първия мандат на Тръмп, различни фракции ще се съревновават за влияние върху външната политика на републиканеца. По-традиционно настроени съюзници като Майк Помпео - бившият държавен секретар, който се стреми да ръководи Пентагона, вероятно ще настояват за споразумение, което да не донесе голяма победа на Москва. Други съветници, особено Ричард Гренел - водещ кандидат да ръководи Държавния департамент или да служи като съветник по националната сигурност, биха могли да дадат приоритет на желанието на Тръмп да прекрати войната възможно най-скоро, дори ако това означава да принуди Киев да направи значителни отстъпки.

Всички предложения се различават от подхода на Байдън да остави Киев да диктува кога да започнат мирните преговори. Вместо това те еднозначно препоръчват замразяване на войната на място - циментиране на завладяването на приблизително 20% от Украйна от Русия - и принуждаване на Украйна временно да преустанови стремежа си да се присъедини към НАТО.

Идея, предложена в преходния офис на Тръмп и подробно описана от трима души, близки до новоизбрания президент, включва Киев да обещае да не се присъединява към НАТО поне 20 години. В замяна САЩ ще продължат да снабдяват страната с оръжия, за да възпрат бъдеща руска атака.

Тръмп обвини Зеленски за избухването на войната в Украйна

Тръмп обвини Зеленски за избухването на войната в Украйна

Бившият президент републиканец често е критикувал Зеленски, наричайки го многократно "най-великият търговец на Земята"

Съгласно този план фронтовата линия по същество ще се заключи на място и двете страни ще се съгласят на демилитаризирана зона с дължина 800 мили. Кой ще охранява тази територия, остава неясно, но един съветник уточни, че мироопазващите сили няма да включват американски войски, нито да идват от финансиран от САЩ международен орган, като ООН.

"Можем да направим обучение и друга подкрепа, но дулото на пистолета ще бъде европейско", заяви член на екипа на Тръмп. "Ние не изпращаме американски мъже и жени да поддържат мира в Украйна. И не плащаме за това. Накарайте поляците, германците, британците и французите да го направят".

Това предложение в някои отношения повтаря изказванията на новоизбрания вицепрезидент Джей Ди Ванс по време на интервю през септември, когато той предположи, че окончателното споразумение между Украйна и Русия може да включва демилитаризирана зона, "силно укрепена, така че руснаците да не нахлуят отново". Русия ще запази земята, която е завзела, и ще бъде сигурна в неутралитета на Украйна, допълни той.

"Украйна не се присъединява към НАТО, не се присъединява към някои от тези съюзнически институции", уточни Ванс.

Медведев не е убеден, че Тръмп сам може да спре войната с Украйна

Медведев не е убеден, че Тръмп сам може да спре войната с Украйна

А ако Путин има различна позиция, попита Заместник-председателят на руския Съвет за сигурност

По-рано тази година Кийт Келог и Фред Флиц - двамата служители в първия Белия дом на Тръмп - представиха на републиканеца план, който включва спирането на доставките на оръжия за Украйна, докато Киев се съгласи на мирни преговори с Русия. Украйна може да се опита да си върне загубената територия, но ще трябва да го направи чрез дипломатически преговори.

Коя от тези стратегии ще следва Тръмп - изцяло, частично или изобщо - не е ясно. Но всяка совалка за започване на мирни преговори между Украйна и Русия, камо ли за постигане на споразумение, крие много подводни камъни.

От една страна, Украйна и Русия все още имат крайно различни военни цели и слабо желание да ги променят. Тъй като руските войски настъпват бавно, но методично в Украйна, Кремъл не е склонен на преговори и показа желанието си да ескалира конфликта с хибридни атаки извън своите граници, като саботажни операции в Европа.

"Целите на специалната военна операция остават непроменени и ще бъдат постигнати", увери Дмитрий Медведев, високопоставен руски служител, след като научи за победата на Тръмп над вицепрезидента Камала Харис - кандидата за президент на Демократическата партия.

В Русия едва сдържат аплодисментите си за Тръмп
Обновена

В Русия едва сдържат аплодисментите си за Тръмп

Официална Москва предупреди, че все още Байдън е президент

Ще има и твърда съпротива от страна на някои съюзници от НАТО, които гледат на агресията на Русия срещу Украйна като на непосредствена заплаха за собствените си страни. Министърът на външните работи на Финландия Елина Валтонен заяви, че не е запозната с никакви конкретни предложения от екипа на Тръмп, но "не трябва да има никакви преговори, без Украйна да се съгласи да преговаря, и да го прави при своите условия".

Зеленски, чиято страна е силно зависима от САЩ за военна и финансова помощ, би могъл - по-лесно от Путин - да бъде принуден от Тръмп да преговаря, но украинският лидер ще трябва да се бори с обществеността, счита отстъпването на територия за капитулация пред Москва.

Тръмп подчерта, че оцеляването на Украйна е важно за САЩ, но многократно е критикувал Зеленски, наричайки го "най-големият продажник" - позиция, която притесни някои служители в Киев, че САЩ може да настояват за споразумение, което е в полза на Русия.

Вчера Зеленски поздрави новоизбрания президент за победата му, като призова за среща през септември в Ню Йорк и похвали неговия подход "мир чрез сила" в глобалните дела.

Украинският лидер съобщи и че е разговарял по телефона с Тръмп и двамата са се "съгласили да поддържат близък диалог и да напреднат в своето сътрудничество".

Русия за победата на Тръмп: Лоша новина за Украйна

Русия за победата на Тръмп: Лоша новина за Украйна

Москва вижда възможност за пренастройване на отношенията със САЩ