Сенатори внесоха законопроект за защита на Америка от шпиони в конгреса на САЩ. Това съобщи републиканецът от Флорида Марко Рубио. Той е един от авторите на инициативата.
Законопроектът "ще позволи на Държавния департамент да откаже визите на онези лица, които са извършили шпионаж" срещу САЩ или са замесени, според Вашингтон, в кражбите на интелектуална собственост.
Инициативата обаче предвижда възможността да се откажат от тези ограничения, ако е необходимо, "например за изпълнение на задълженията на Съединените щати съгласно споразумението за централата на ООН".
"Съгласно действащото законодателство китайските комунистически партийни кадри, изгонени от САЩ, могат незабавно да кандидатстват за нова виза", се обяснява в съобщението. Законопроектът предлага да се измени законодателството за имиграцията по такъв начин, че това да не е позволено.
"Миналата седмица китайското консулство в Хюстън беше затворено, след като стана център за шпионските операции на Комунистическата партия на Китай за подкопаване на нашата сигурност и демокрация. Съединените щати трябва да предприемат всички мерки, за да гарантират сигурността на нашата страна" - каза Рубио във връзка с внасянето на законопроекта в конгреса.
На 21 юли Вашингтон поиска от Пекин да затвори генералното консулство в Хюстън в рамките на 72 часа поради "кражба на американски технологии", "неправилно използване" на системите за обмен на студенти и "поведение, несъвместимо със стандартната практика на дипломация".
Китайското външно министерство в същия ден обеща ответни мерки, а на 24 юли обяви "огледално противодействие" - закриването на дипломатическата мисия на САЩ в Чънду.
Пекин счита обвиненията на американската страна срещу служителите на Генералното консулство на КНР в Хюстън за шпионаж за клеветнически и предлага на Вашингтон "да поправят грешката", за да нормализират двустранните отношения.