Главният изпълнителен директор на Barclays Боб Даймънд е подал оставка с незабавен ефект, съобщи БиБиСи.
Оставката му идва след като преди по-малко от седмица банката беше глобена рекордна сума заради манипулиране на лихвените проценти.
Даймънд заяви, че той напуска поста защото външният натиск срещу банката рискува да „навреди на франчайза".
Британският финансов министър Джордж Озбърн приветства решението. Той отбеляза, че се надява това да е „първата стъпка към нова култура в отговорностите на британското банкерство".
„Това е правилното решение за страната", изтъкна Озбърн, допълвайки, че страната се нуждае от силен Barclays, като се концентрира върху заемите и приносa за икономическо възстановяване.
Председателят на Управителния съвет на Barclays Маркъс Ейджиъс, който в понеделник подаде оставка в опит да спаси реномето на банката, сега ще поемe управлението на компанията, докато бъде намерен негов заместник.
В съобщение Даймънд изрази дълбокото си разочарование от разразилия се скандал.
В сряда той ще се яви пред депутати от финансова комисия, за да отговори на въпроси свързани с аферата Libor.
LIBOR е междубанковата лихва, която е референтна за лондонския пазар, и EURIBOR - Euro Interbank Offered Rate, референтната лихва за валутния пазар в еврозоната. Тези лихви определят цената, при която банките отпускат заеми помежду си, а непряко влияе и върху лихвите по кредитите за домакинствата и предприятията.
"Очаквам да изпълня моите задължения, за да помогна на финансовата комисия...", изтъкна Даймънд.
Royal Bank of Scotland Group (RBS), Citigroup Inc., UBS AG, ICAP Plc, Lloyds Banking Group и Deutsche Bank са разследвани за опит за манипулиране на LIBOR.
Разкритията предизвикаха нова вълна от обществено недоволство към практиките и фирмената култура на банките.
Щатските и британските регулатори наложиха глоби и компенсации за общо 450 млн. долара на Barclays за манипулации на Лондонския междубанков лихвен процент (LIBOR).
Банката призна, че някои от брокерите й са опитвали да манипулират индекса, а скандалът заплашва да да въвлече и други банки и евентуално регулаторни органи.
От „Барклис" по-рано обявиха и че ще се проведе независим одит, за да бъдат отстранени всички нередности.
WiFi
на 03.07.2012 в 12:36:56 #1''Той отбеляза, че се надява това да е „първата стъпка към нова култура в отговорностите на британското банкерство". -
![](https://webnews.bg/assets/images/emoticons/icon_lol.gif?_=1446728989)