Правителството няма да предприема административни мерки, които да изкривят пазара. Това заяви премиерът Росен Желязков в началото на днешното извънредно заседание на Министерския съвет, свързано с храните на цените, съобщиха от пресцентъра на правителството. 

Извънредното заседание е отговор на вчерашния обявен нов бойкот на търговските вериги. Такъв вече се състоя на 13 февруари. На срещата присъстваха министърът на финансите Теменужка Петкова, министърът на земеделието и храните Георги Тахов, министърът на икономиката и индустрията Петър Дилов, както и ръководителите на Комисията за защита на потребителите, Държавната комисия по стоковите борси и тържищата и на Националната агенция за приходите.

Цените са функции на пазара и в това няма съмнение, по думите на премиера. Той е поставил акцент върху честното ценообразуване с яснотата относно случващото се по цялата верига от производителя до потребителя. "В тази държава има и закони, има и институции - те просто трябва да работят. Правоприлагането е наша задача и отговорност, заяви министър-председателят в началото на съвещанието", категоричен е Желязков.

КЗК се смути от популизма и инструкциите, които й се дават

КЗК се смути от популизма и инструкциите, които й се дават

Обясняват, че не се занимават със спекула, нито с ценово регулиране

Той изтъкна, че правителството не трябва да увеличава популизма, а трябва да направи необходимото, за да нормализира пазара. Росен Желязков посочи, че ще бъдат разгледани всички елементи по агрохранителната верига - от производството до потреблението, които са ценообразуващи и които могат да доведат до изкривяване на крайната цена.

Очевидно има проблем във веригата на доставките и това се дължи на практики, които следва да бъдат установени от антимонополния орган, но също така и от приходните агенции като НАП и "Митниците", отбеляза още Желязков. По думите му нескончаемият брой посредници засяга както производителите, така и потребителите. Ще анализираме както проблемите, така и възможните решения в системата на изпълнителната власт, заяви министър-председателят. Предложения ще бъдат направени и към законодателната власт.

На брифинг в Министерския съвет след заседанието Росен Желязков посочи, че последната година все по-ясно за всички участници в агрохранителната верига се установяват несправедливи обществени отношения, които водят до висока цена за крайния потребител, но по-нисък доход за производителите.

По време на извънредната среща на МС са обсъдени мерки за регулиране на обществените отношенията, които са ангажимент на изпълнителната власт, по думите на Желязков. Част от мерките включват: законодателни промени с цел скъсяване веригата на доставки, ограничаване на прекупвачите и на утежняването на цената, както и действия за недопускане на нелоялни и силови практики на пазара. 

Желязков даде и примери за нелоялни и силови практики - отложените плащания, едностранно налаганите такси и санкции и едностранното налагани стимули, увеличаващи цената. Следва да наложим прекия достъп на местния производител до крайния клиент в сътрудничество с общините и общинските структури, заяви той. Във взаимодействие с Комисията за защита на конкуренцията ще бъдат установени нелоялните търговски практики, скритите форми на концентрация и съгласуваните практики по вертикала. В тази връзка премиерът Росен Желязков призова Народното събрание бързо да обнови състава на антимонополния орган, защото дейността му е изключително важна за регулирането на пазара.

Депутатите притеснени "на тъгъдък" ли се избира КЗК?

Депутатите притеснени "на тъгъдък" ли се избира КЗК?

Според Йорданова вече са разпределени квотите и са избрани хората

Освен това премиерът посочи, че във възможно най-кратки срокове НАП ще изготви анализ за дейностите на търговските вериги, като се тръгне от производителя и се стигне до крайния потребител, включително - колко са посредниците, каква надценка всеки от участниците начислява, финансовата дисциплина на всеки по веригата, ДДС. Агенция "Митници" също ще направи анализ по линия на вноса от трети страни и вътрешно общностните доставки.

До месец ще бъде изготвена и законодателната инициатива по темата, която Министерският съвет ще внесе в парламента.

Не влизаме в търговска полемика с големите вериги, заяви премиерът Росен Желязков и добави, че още следващата седмица ще им бъде отправена покана за диалог.

Министърът за земеделието и храните Георги Тахов поясни, че целта на новия закон е да нормализира отношенията по цялата верига - от първично производство, през преработватели, през дистрибуцията на първичните продукти, както и търговията на едро и дребно. Тази регулация би довела до една нормализация на пазара, според Тахов и добави, че земеделските производители трябва да получат справедливи и достатъчни доходи за произведената от тях продукция, защото към момента съществува дисбаланс.

Тахов е категоричен, че ще се подходи "много разумно" по темата, така че да бъдат регулирани договорите по цялата верига, а не изкуствено да се налагат цени и да се ограничават надценки.

Министърът на финансите Теменужка Петкова представи данни във връзка с еднодневния обявен бойкот на 13 февруари, които сочат, че на 12 февруари оборотите на големите вериги са били на стойност 27 300 000 лева, а на 13 февруари оборотите спадат до 19 400 000 лева, което е спад с 28,8% в оборотите.

КЗП иска от търговските вериги час по-скоро информация за цените на храните

КЗП иска от търговските вериги час по-скоро информация за цените на храните

Темата е от обществена значимост