Нелегалната имиграция в ЕС от Западна Африка се е увеличила повече от десет пъти на годишна база през януари, според граничната агенция на блока "Фронтекс", която очаква общият брой на пристигащите да нарасне през 2024 г. и казва, че спирането на движението на хора е невъзможно, предава Ройтерс.
Ръководителят на "Фронтекс" Ханс Лайтенс говори в офиса си във Варшава преди председателя на Европейската комисия и испанския премиер в четвъртък до Мавритания, която наскоро се превърна в основна отправна точка за Европа.
Запитан за изборите за европейски парламент през юни, в които миграцията е основен въпрос, бившият нидерландски граничен служител каза пред Ройтерс, че пълното спиране на незаконните мигранти не е реалистично.
"Миграцията е глобален феномен. Трябва да управляваме миграцията, защото не можем да се справим с неуправляваната миграция към Европа", каза той. "Но да я спрем - за мен това изглежда много трудно, да не кажа невъзможно."
Лайтенс каза, че организираното управление на външните граници на блока е важна част от по-широко "европейско портфолио", необходимо за справяне с предизвикателството, и подчерта необходимостта от развитие на европейската и друга помощ за трети страни.
Миналата година "Фронтекс" регистрира 380 000 незаконни преминавания на граници, най-високото ниво от 2016 г. Това бележи още една поредна година на растеж след най-ниските нива по време на пандемията от COVID-19 през 2020 г., тенденция, която Лайтенс вижда да се задържа през 2024 г.
"Не мисля, че ще има нова тенденция по към намаляване", каза той, очаквайки повече хора от Субсахарска Африка да се стремят да стигнат до Европа, а положението на палестинците, бягащи от Газа, е несигурно.
"Не искам да звуча много тревожно, но мисля, че това е предположение, което може да се окаже правилно."
Тези, които бягат от войни, имат право на убежище в ЕС, който е приютил милиони украинци, бягащи от инвазията на Русия от 2022 г. насам. Африканците се възприемат предимно като трудови мигранти и блокът иска да остане затворен за такива пристигащи.
Ройтерс видя данните на "Фронтекс" за януари преди официалното публикуване. Той показа, че атлантическият маршрут е най-натовареният път на незаконна миграция към ЕС, представляващ почти половината от общо близо 14 000 пристигнали миналия месец.
Като цяло нередовните пристигания са намалели незначително на годишна база и с една трета от декември, показват данните, като през зимните месеци обикновено се наблюдава нисък брой мигранти.
За лятото е обратното. Данните на ООН показват, че повече от 3700 мигранти са загинали по пътя към Европа миналата година, като някои от най-смъртоносните бедствия са се случили край крайбрежния град Стекато ди Кутро в Италия и гръцкия остров Пилос.
Антиимиграционната реторика нарасна в целия ЕС, откакто повече от един милион души - предимно сирийски бежанци - пристигнаха през Средиземно море през 2015 г., заварвайки блока неподготвен.
Испанските Канарски острови отчетоха рекорден брой нелегални миналата година, пример за продължаващи предизвикателства, които играят важна роля в предизборните кампании с обещания за намаляване на имиграцията.
Лайтенс каза, че увеличаването на броя на ефективните връщания на хора, на които е отказано убежище е от ключово значение за възстановяването на доверието на европейците.
"Една надеждна система за връщане е много важна, за да се покаже както на жителите на Европа, така и на мигрантите - ако не се нуждаете от нашата защита... ще бъдете върнати."
Той приветства новия Пакт за миграцията на ЕС - преразглеждане на несъществуващите правила на блока за миграция и убежище - но подчерта, че 27-те държави-членки имат още работа, за да са ефективни връщанията на мигранти до страните им на произход.
Той каза, че "Фронтекс" няма мандат да се намесва в Албания във връзка с новото споразумение с Италия за изграждане на центрове за мигранти там - част от усилията на Рим за намаляване на имиграцията.
Somebodyelse
на 08.02.2024 в 16:38:56 #10graflaskariss на 07.02.2024 в 23:16:38 #18 Соме, защо толкова те е страх от калашници, фобия ли имаш? ------- Гафче, служил съм с Калашник. Няма как да ме е страх или да имам фобия. Пак не позна , както обикновено
Somebodyelse
на 08.02.2024 в 05:00:31 #9Квачок, баси и тъпунгела си. Дъщеря ми да не ми е собственост , че да я давам на когото и да било ??? Ти май си още с мисленето от 19 век ?
Somebodyelse
на 07.02.2024 в 22:50:11 #8user avatar 50385 Ачката на 07.02.2024 в 22:29:02 #14 И пак казвам, в НРБ през 1982г. щяхме да се справим с мигрантите за 1 седмица. ------- Ама разбира се, че щяхте да се справите ! По единствения възможен за коми боклууците начин - с разстрел на място ! Няма такива кръволоци като вас комитата :
Somebodyelse
на 07.02.2024 в 22:46:58 #7Ачката на 07.02.2024 в 21:44:19 #11 Какво напускане бе шматарок ?? Нямахме право не екскурзия да идем ! -------------------------- Горканчо. Не го пускали да си плакне мъ*ете в Солун и не му давали бананчета. Не мога, направо ще пусна сълза. ------------- Глумпер, ти за свобода на придвижане чувал ли си ? Е такава НЯМАШЕ при комунизъма ! И още един къп свободи нямаше ! Ето за ртова става дума ! Седнал да ми се лигави за това къде имало и нямало смисъл да се ходи ! Лаййно комунистическо :
friend
на 07.02.2024 в 22:09:56 #6Ачката За всички страни за които говориш, че са ни пускали пак се искаше същите документи, само че понякога се издаваха по-лесно и бързо, освен това не се изискваше "приглашение", и то само когато е за организирана екскурзия. Недей да плямпаш и да плачеш за 1982г без да знаеш какво е било тогава. А ти ако искаш и те влече... отивай в Русия. Аз съм бил там и не искам повече.
Somebodyelse
на 07.02.2024 в 21:04:40 #5user avatar 50385 Ачката на 07.02.2024 в 20:47:24 #7 И стига ми прави дисекция на соца ------- Неудобна тема за комуниста Квачок.
Somebodyelse
на 07.02.2024 в 21:03:36 #4user avatar 50385 Ачката на 07.02.2024 в 20:47:24 #7 За да получиш изходна виза, ти правеха проучване до девето коляно и на близки и роднини, и приятели. Достатъчно беше да има сигнал, че говориш против властта... и чужбината - през крив макарон. ----------------- Вий пък големи мераклии да си напускате Родината. -------- Какво напускане бе шматарок ?? Нямахме право не екскурзия да идем !
friend
на 07.02.2024 в 20:31:31 #3Ачката Пропуснах да ти кажа, че през 1982г в Полша започна да работи Солидарност. През 1984г станаха събитията в Гданск. През 1986г официално започна да се говори за перестройка в Русия, което пък означаваше, че там нещо не върви "по план". 1989г падна берлинската стена, а през 1991г се проведе Пуча в СССР. Много русофили говорят против Горби, но не си дават сметка, че реално СССР беше фалирал, а Горби се опита да го спаси, освобождавайки се финансово и военно от бедните републики, без да се отказва от благата, течащи към Русия, като вместо СССР - той създаде ОНД. Чрез ОНД той хем им смучеше богатствата, хем разчиташе, че ще може да ги ползва във военно време при нужда... хем изми очите на империята СССР пред света. Е да ама това беше докато се появи Китай.
friend
на 07.02.2024 в 20:21:23 #2Ачката Не знам защо толкова мечтаеш за 1982г. Тогава наистина нямаше миграция, но пък България беше ограничена от три концентрични гранични зони. Най-вътрешната беше третата. Втората беше по посока на външната ни граница, първата беше близо до самата граница, където имаше мрежа с върговете навътре към България.... След това имаше разорана полоса около 50м. За да преминеш от вътрешността на страната към периферията и трябваше освен личен паспорт да имаш и "открит лист", който се издаваше от милицията.Това беше валидно и за морето и за р.Дунав. По отношение на документите, трябваше да имаш личен паспорт, задграничен паспорт, служебен паспорт, изходна виза от нашата страна и , и входна виза от страната, която те приема. За да получиш изходна виза, ти правеха проучване до девето коляно и на близки и роднини, и приятели. Достатъчно беше да има сигнал, че говориш против властта... и чужбината - през крив макарон. Ако роднините ти работеха в МНО или МВР или в някой от машиностроителните заводи... същата участ. Накратко: В чужбина можеха да излизат само децата на отговорни другари, които можеха и да учат зад желязната завеса. Презумпцията беше, че те задължително ще се върнат, а обучението им се поемаше от държавата... т.е. от нас. Затова емиграцията беше сведена до минимум. Имиграция пък имаше от СССР към България, но това не се водеше, а и до днес не се води за имиграция, а за обмен на кадри и специалисти. Това са днешните русофили и руснаци, които живеят тук и дълго време се чувстваха за наши господари, а ние покорно гледахме тяхна телевизия, учехме задължително езика им в училище и университета, пеехме техните песни и гледахме техните филми, а при среща с тях, бяхме задължени да говорим руски. Това беше през 1982г и затова нямаше миграция.... а който решеше да избяга през греницата - наистина го застрелваха.
shtimpo
на 07.02.2024 в 18:43:10 #1“Спирането на миграцията е невъзможно” - рече шефа на агенцията по прекратяването й. Превод: “Работата ми е не да я спра, а да я осигуря”.