Шри Ланка избра марксиста Анура Кумара Дисанаяке за нов президент на президентските избори в неделя, съобщава "Ройтерс". 

"Ние вярваме, че можем да обърнем тази страна, можем да изградим стабилно правителство и да продължим напред. За мен това не е позиция, това е отговорност", каза Дисанаяке пред репортери след обявяването на победата му.

По данни на Избирателната комисия на островната държава, Дисанаяке получава  5,6 милиона или 42,3% от гласовете. Лидерът на опозицията Саджит Премадаса взима 32,8%, а действащият президент Ранил Викремесингхе е трети.

Марксистки настроеният Анура Дисанаяке води на президентските избори в Шри Ланка

Марксистки настроеният Анура Дисанаяке води на президентските избори в Шри Ланка

По данни на Избирателната комисия той има 40% от преброените 6 милиона гласа

Припомняме, че резултатите са очаквани. Дисанаяке водеше на президентските избори. 

Според избирателната комисия около 75% от 17-те милиона имащи право на глас са гласували.

Изборите бяха референдум за Викремесингхе, който ръководи крехкото икономическо възстановяване на силно задлъжнялата държава от икономическия срив, но мерките за икономии, които бяха ключови за това възстановяване, разгневиха избирателите. Той завърши трети със 17% от гласовете.

"Г-н президент, предавам ви с много любов скъпото дете, наречено Шри Ланка, което и двамата много обичаме", каза 75-годишният Викремесингхе в изявление, признавайки поражението си.

Шри Ланка желае да се присъедини към БРИКС

Шри Ланка желае да се присъедини към БРИКС

Това ще позволи на страната да осигури транспортна и продоволствена сигурност

Това са първите избори в Шри Ланка, откакто икономиката на страната от Индийския океан се сви през 2022 г. поради сериозен недостиг на чуждестранна валута и я остави неспособна да плаща за вноса на основни неща, включително гориво, лекарства и газ за готвене. Протестите принудиха тогавашния президент Готабая Раджапакса да избяга и по-късно да подаде оставка.

Победителят ще трябва да гарантира, че Шри Ланка ще се придържа към програмата на МВФ до 2027 г., за да изведе държавата от тежката икономическа криза, да успокои пазарите, да изплати дълга, да привлече инвеститори и да помогне на една четвърт от хората да се измъкнат от бедността.