Китайският президент Си Дзинпин поздрави новоизбраният президент на Шри Ланка марксиста Анура Кумара Дисанаяке и каза, че Пекин очаква с нетърпение да работим заедно "за съвместно прокарване на нашето традиционно приятелство", предаде АП.
Индия и САЩ също поздравиха Дисанаяке, който днес положи клетва като президент на островната държава.
Дисанаяке, който се кандидатира като лидер на марксистко ориентираната коалиция "Национална народна сила", победи президента Ранил Викремесингхе, лидера на опозицията "Саджит Премадаса" и 35 други кандидати на изборите в събота.
Изборите се проведоха на фона на тежка икономическа криза, която доведе до недостиг на основни стоки като храни, лекарства, газ за готвене и гориво през 2022 г., което предизвика масови протести, които принудиха тогавашния президент Готабая Раджапакса да напусне страната и да подаде оставка.
В кратка реч след полагането на клетва Дисанаяке обеща да работи с други, за да се справят с предизвикателствата на страната.
"Ясно разбрахме, че ще получим предизвикателна страна. Не вярваме, че правителство, отделна партия или отделно лице биха могли да разрешат тази дълбока криза", каза той.
Точно преди полагането на клетвата, премиерът Динеш Гунавардена подаде оставка, а следващият министър-председател ще бъде назначен от новия президент.
Дисанаяке беше избран за първи път в парламента през 2000 г. и за кратко беше министър на земеделието и напояването при президента Чандрика Кумаратунга. Той се кандидатира за президент за първи път през 2019 г. и загуби от Раджапакса.
Първото голямо предизвикателство пред Дисанаяке ще бъде да изпълни предизборното си обещание за облекчаване на смазващите мерки за икономии, наложени от неговия предшественик Ранил Викремесингхе съгласно споразумение за помощ с Международния валутен фонд.
Викремесингхе предупреди, че всеки ход за промяна на основите на споразумението може да забави отпускането на четвърти транш от близо 3 милиарда долара.
Тази икономическа криза беше резултат от прекомерно заемане на средства за финансиране на проекти, които не генерираха приходи, въздействието на пандемията от COVID-19 и настояването на правителството да използва оскъдните чуждестранни резерви, за да подкрепи своята валута - рупията.