Швейцария изрази загриженост относно плановете на бъдещия президент на САЩ Доналд Тръмп да повиши митата и обмисля как да реагира, ако новата американска администрация увеличи търговските бариери. Това съобщава "Ройтерс", позовавайки се на правителството на страната.

Тръмп има за цел да вдигне агресивната търговска програма от първия си мандат на по-високо ниво с всеобхватни мита в размер на 10% върху вносните стоки и дори по-високи налози върху вноса от Китай.

Според експерти този ход може да навреди на експортно ориентираната швейцарска икономика, чийто най-голям пазар са именно Съединените щати.

"Швейцария е обезпокоена от заявката на Доналд Тръмп за налагане на допълнителни мита върху всички стоки, внасяни в САЩ", заяви говорител на Държавния секретариат по икономическите въпроси (SECO).

Макрон: Тръмп тласка ЕС към търговска война с Китай и САЩ

Макрон: Тръмп тласка ЕС към търговска война с Китай и САЩ

Митата отново са на дневен ред

"Швейцария категорично отхвърля плановете на администрацията на Тръмп", добави той.

Предложенията противоречат на основаната на правила международна търговска система, която е от решаващо значение за швейцарската икономика, изтъкна говорителят.

В момента около 1/5 от износа на швейцарски стоки е предназначена за Съединените щати, което прави страната по-важен пазар от Германия, Китай или Франция.

SECO посочва, че Берн проучва "разумни отговори" в интерес на швейцарската икономика и търси дискусии със съответните власти на САЩ, както и с колеги в Германия, Франция, Италия и Европейския съюз за това как да реагират.

Секретариатът не даде подробности за това какви отговори се обмислят, въпреки че свободата на действие на Швейцария може да бъде ограничена, след като тя премахна всички индустриалнимита през тази година.

В момента САЩ имат ниски едноцифрени мита върху вноса на промишлени стоки, а редица швейцарски промишлени стоки се изнасят за страната безмитно.

Тръмп въвежда високи мита, ако спечели изборите в САЩ

Тръмп въвежда високи мита, ако спечели изборите в САЩ

Той опроверга икономистите, които твърдят, че тези по-високи разходи ще бъдат прехвърлени върху потребителите