Швейцария иска да обнови своята мрежа от остарели ядрени убежища, които все повече се възприемат като актив във време на глобална несигурност, особено след нахлуването на Русия в Украйна, съобщава "Ройтерс".
Благодарение на закон от 1963 г. Швейцария вече има предимство пред съседи като Германия. Всеки от нейните 9 милиона жители, включително чужденци и бежанци, има гарантирано място в бункер, който да го защити от бомби и ядрена радиация.
"През следващите години Швейцарската конфедерация иска да премахне някои от изключенията от настоящите правила и да обнови някои от по-старите убежища", заяви Луис-Анри Делараж, командир на гражданската защита на кантона Во.
През октомври правителството започна консултации, за да гарантира "устойчивостта на Швейцария в случай на въоръжен конфликт" и планира надграждане на стари структури на стойност 220 милиона швейцарски франка (250 милиона долара).
"Това не означава, че се готвим за конфликт - не това е посланието - но имаме мрежа от убежища и трябва да ги поддържаме и да се уверим, че са функционални".
Швейцария стои настрана от чужди войни, откакто поддържа неутралитет през 1815 г. Тя е окупирана от Франция през XVIII век и e била подложена на няколко въздушни бомбардировки през Втората световна война.
Делараж заяви, че неговата служба е отчела скок в обажданията от притеснени жители за убежищата, след като Русия нахлу в Украйна през 2022 г.
"Изведнъж наистина бяхме изключително търсени от хора, които искаха да знаят: къде са бункерите, къде е моето място, готово ли е моето убежище?", разказа той.
До офиса му е един от 350-те общи бункера в кантона, добре поддържан с двуетажни легла и тоалетни. В близост има подземен команден център, подземна болница с операционна зала и бункер за защита на произведения на изкуството.
"В Швейцария сме далновидни", изтъкна Делараж. "Има една латинска поговорка, която гласи: "Ако искаш мир, готви се за война".