Президентът на САЩ Доналд Тръмп е решил да удължи с една година режима на извънредно положение, който предвижда редица санкции срещу Русия.

Това съобщи АФП.

Агенцията се позова на документ от Белия дом, представен във Федералния регистър на САЩ.

"Удължавам с една година националния режим на извънредно положение, наложен с указ 13660", написа Доналд Тръмп.

По този начин президентът на САЩ удължи срока на действие на редица антируски санкции, които са наложени с укази на президентите на САЩ през 2014 г., 2018 г. и 2022 г.

Указът за извънредния режим във връзка с украинските събития в САЩ се въведе още през 2014 г. Тогава указ 13660 на президента Барак Обама, публикуван на 6 март 2014 г., предвиждаше замразяване на имуществото на "редица лица, участващи в незаконната анексия на Крим".

Първоначално ставаше дума за тези, които са допринесли за присъединяването на Крим към Руската федерация.

ЕС прие 16-ия пакет от санкции срещу Русия

ЕС прие 16-ия пакет от санкции срещу Русия

Фон дер Лайен обеща ново плащане от 3,5 милиарда евро за Украйна още през март

След това, вече по време на първото президентство на Тръмп и на Джо Байдън, списъкът на тези санкции по този режим беше разширен няколко пъти.

По-рано, по време на първото заседание на кабинета си, президентът на САЩ изключи възможността за отмяна на санкциите срещу Русия преди сключването на мирно споразумение за прекратяване на войната в Украйна.