Мироопазващата мисия на ООН в Мали - MINUSMA - е готова да завърши изтеглянето си от страната в неделя, се казва в изявление на ООН, цитирано от "Ройтерс".

Експерти по сигурността предупреждават, че сега районът може да се превърне в център на борбата в северната част на страната, тъй като бунтовническите групировки и армията се стремят да завземат районите, които ООН е напуснала, което ще доведе до по-нататъшна дестабилизация на Мали, където действат и ислямистки бойци, свързани с Ал Кайда и Ислямска държава.

Насилието в Мали нарасна след юни, когато военната хунта, взела властта с преврат през 2021 г., нареди на десетилетната мироопазваща мисия на ООН да напусне.

ООН заяви, че само малък екип ще остане, за да наблюдава транспортирането на активите и унищожаването на оборудването, собственост на ООН.

Нигер, Мали и Буркина Фасо работят по създаването на политически и валутен съюз

Нигер, Мали и Буркина Фасо работят по създаването на политически и валутен съюз

Изоставянето на западноафриканския валутен съюз и приемането на нова валута допълнително ще изолира трите страни

"Средствата, агенциите и програмите на ООН бяха в Мали много преди разполагането на МИНУСМА и ще останат в Мали и след изтеглянето", заяви ръководителят на МИНУСМА Ел-Гасум Ване.

Мироопазващата мисия в Мали стартира през 2013 г. след насилствено въстание на сепаратистки бунтовници, които се опитаха да поемат контрола над северната част на страната, и последвалия военен преврат.

Бунтовници превзеха база на мироопазващите сили на ООН в Мали

Бунтовници превзеха база на мироопазващите сили на ООН в Мали

ООН оттегля мироопазващата си мисия от страната

Оттогава Мали се превърна в епицентър на ислямисткото движение, което се разпространи в цяла Западна Африка и принуди милиони хора да избягат.