Етническите туарегски бунтовници превзеха база на мироопазващите сили на ООН в Мали, съобщава "Ройтерс". Преди мироопазващите сили да се изтеглят от базата си в Кидал в Северно Мали във вторник, те направиха скъпоструващ избор: те унищожиха част от оборудването там, за да избегнат попадането му в неподходящи ръце.

Малко след като последният конвой на ООН замина оттам, етническите туарегски бунтовници обявиха, че са превзели базата. В сряда местни жители товариха камиони с иззето оборудване стоки, включително гуми, кабели и столове. Управляващата военна хунта в Мали нареди през юни на десетилетната мисия на ООН, известна като MINUSMA, да напусне, тъй като отношенията на страната с бившите международни съюзници се влошиха.

MINUSMA ускори напускането си през последните седмици, тъй като северно Мали беше погълнато от боеве между бунтовниците и правителствените сили, които се борят за контрол над районите.

ООН прекратява мироопазващата си мисия в Мали, САЩ обвиняват "Вагнер"

ООН прекратява мироопазващата си мисия в Мали, САЩ обвиняват "Вагнер"

Започва планово изтегляне на миротворците до 31 декември тази година

Кървави боеве избухнаха около поне две бази на ООН, а други две също са били разграбени, според два източника с пряка информация за изтеглянето. Според изявления на ООН над 10 мироопазващи служители са били ранени от взривни устройства, ударени от конвоите на ООН.

От мисията MINUSMA обявиха, че са били принудени да унищожат оборудване, включително превозни средства, боеприпаси и генератори, които нейните сили не са могли да евакуират, след като правителството наложи ограничения върху преместването им. Говорителят на мисията Фатумата Синкун Каба обясни пред "Ройтерс", че оборудване за милиони долари е било загубено.

Властите не одобриха въздушна подкрепа за конвоите, пътуващи през някои от най-нестабилните терени в Западна Африка. Те наредиха спиране на вноса на някои горива и резервни части и в някои случаи застрашиха безопасността на изтеглящите се мироопазващи сили, според двама източника, пряко запознати с изтеглянето.

Правителството на Мали не отговори на искания за коментар по случая.

САЩ изпратили по погрешка милиони военни имейли до Мали

САЩ изпратили по погрешка милиони военни имейли до Мали

Част от електронните съобщения съдържат чувствителна информация

Анализатори по сигурността предупредиха, че малийската държава може да се разпадне напълно, което допълнително дестабилизира региона, където бунтовниците, свързани с Ал Кайда и Ислямска държава, печелят позиции.

MINUSMA първоначално бе планирала да напусне Кидал в средата на ноември, обясниха източниците. Оборудването, което беше унищожено там и в две други северни бази, можеше да бъде премахнато от камиони на ООН по-рано, но хунтата на Мали блокира достъпа, твърдят от ООН.

От организацията съобщиха за "Ройтерс", че четири самолета са спрени от полет поради липса на части, но не уточниха за какъв тип самолети става въпрос.

Клон на "Ал Кайда" стои зад атака срещу военна база в Мали

Клон на "Ал Кайда" стои зад атака срещу военна база в Мали

Най-малко 49 цивилни и 15 войници са били убити

Десетки искания за внос на ООН са останали без отговор, съобщиха от Департамента за мирни операции на организацията и Департамента за оперативна подкрепа във вътрешно писмо до Съвета за сигурност на 14 октомври.

Тъй като маршрутите на юг са застрашени от ислямистки екстремисти, мисията е проучила възможността за излизане през Алжир на север или Мавритания на запад, се казва в писмото, като и двете се оказват "трудни за опериране".

Двамата източника, които поискаха да останат анонимни, смятат, че хунтата на Мали се е опитала да забави отстъплението, за да си набави време да стигне до базите преди ООН да напусне.

Сахел – конфликти, преврати и миграционни бомби

Сахел – конфликти, преврати и миграционни бомби

В духа на някогашните марксистки традиции и тук Русия действа с програма минимум и програма максимум.

Ситуацията бележи край на мисията на ООН в Мали. Тя беше разположена в страната след като северната ѝ част беше превзета от ислямистки бойци и бунтовници туареги при въстание през 2012 г. MINUSMA първоначално помогна да се възстанови известно спокойствие, но насилието продължи.

Хиляди цивилни са загинали и повече от 170 миротворци са били убити в битка, което прави МИНУСМА най-смъртоносната мисия на ООН.

Влошаващата се несигурност предизвика военни преврати през 2020 г. и 2021 г. След това пучистите изгониха френските войски, които помагаха в борбата с ислямистите. След това започнаха да работят с руския частен военен изпълнител Вагнер и нареди на MINUSMA да напусне.

Мисията трябва да се изтегли до 31 декември. Досега над 6000 от общо 14 000 служители са напуснали, каза говорителка на ООН.

Клон на "Ал Кайда" стои зад атака срещу военна база в Мали

Клон на "Ал Кайда" стои зад атака срещу военна база в Мали

Най-малко 49 цивилни и 15 войници са били убити

Първият признак за проблеми дойде в началото на август, когато избухнаха битки между армията на Мали и бунтовниците туареги около лагера на ООН в Бер на север. Мисията напусна лагера на 13 август, два дни по-рано. Нейният конвой беше атакуван два пъти този ден, като бяха ранени четирима миротворци.

През октомври стрелба около базата им в Тесалит, близо до границата с Алжир, принуди миротворците да се скрият в бункери, разказа ООН. На 19 октомври изстрели удариха самолет на MINUSMA при кацане.

Трима анализатори по сигурността коментираха случая пред "Ройтерс". Според тях бунтовниците туарег се борят за независимостта на регионът около Кидал, който наричат ​​"Азавад". Поради това той е точка на несигурност, особено след напускането на ООН.

Прекратяват участието на български военни медици в мисията в Мали

Прекратяват участието на български военни медици в мисията в Мали

Страната ни участва с медицински екип, в състав от четирима военнослужещи