САЩ и много страни от ЕС са обсебени от задачата да "развиват Балканите". Това заяви външният министър на Русия Сергей Лавров, цитиран от ТАСС.
"Вече се изказахме за влизането на Черна гора в НАТО. Западните ни колеги, преди всичко САЩ и водещите страни в ЕС, са неудържими в задачата си да "усвоят Балканите", заяви Лавров. ЕС има планове по този повод. Ако преговорния процес включваше Сърбия, в това число Косово, Македония, Черна гора ние нямаме нищо срещу това тези страни да станат част от европейската икономическа интеграция - нямаме и не можем да имаме", заяви министърът.
Това е естествено, географията предполага единен икономически механизъм, пазар, икономическо пространство. Ние се надяваме, че някога това икономическо пространство ще се сравнява и с останалата част на евразийския континент".
Приемането на Черна гора в НАТО е ясен геополитически проект, наложен на страната от русофобско настроение, заяви Лавров.
По думите на министъра, ситуацията на Украйна стана повод за консолидация на НАТО, за да се говори отново за "руска заплаха и безпрецедентно за увеличаване на военно-техническото присъствие на алианса в близост до руските граници".
"За реализиране на тези планове е нужно създаване на образа на врага, затова е замразен съвета Русия-НАТО, никакъв диалог нямаше, имаше искания, ултиматуми и гласуване на обвинения, припомни той. В рамките на тази кампания към всички страни на Балканския полуостров дойдоха настойчиви обръщения, искания да се присъединят към антируската кампания".
"Няколко страни - Сърбия, Македония, - се отказаха да го направят и лидерите на НАТО им се "обидиха", заяви външният министър на Русия. В Черна гора тези искания попаднаха на благодатна почва и в това число и се свързаха с тези, от които черногорското ръководство получи обещание да забрави няколко проблеми със закона в контекста на влизане в алианса", заяви Лавров.
"Това е чиста проба геополитически проект, който не укрепва сигурността на НАТО. Той води към допълнителни разходи на страните от Алианса, защото трябва да бъдат усвоени във военно-технически план и територията на Черна гора", каза руският дипломат номер 1.
Сигурността на Черна гора няма да се повиши нито на йота, защото Черна гора никой не е заплашвал и няма да заплашва, каза Лавров.
По думите на Лавров, русофобските истерични гласове, които се чуват в Подгорица, предизвикват само съжаление или усмивка.
"В обмен на лоялност на Черна гора към антируските санкции й налагат и членство в НАТО", заяви министърът. Тази тенденция отново ни връща към политиката на разделителни линии в Европа, подрива многочислените обещания на западните лидери за необходимостта да се обезпечи равна и неделима сигурност. Линията на разделение няма да доведе но нищо добро", допълни Лавров.
Заедно с това руският външен министър обяви, че Москва е готова за диалог, но да го води на равна основа, на базата на конкретни факти и конкретни съпоставяния с потенциалите и военната активност".
58eng
на 09.06.2017 в 00:49:12 #26Бойко,според тебе един високоговорител е тавана на дипломацията, напи?
kaloyan-stamatov
на 07.06.2017 в 10:24:57 #25Сигурността на Черна гора няма да се повиши нито на йота, защото Черна гора никой не е заплашвал и няма да заплашва, каза Лавров.' ------------------------------------------ Ами тогава щом не ви заплашва, защо ревете?
Българан
на 07.06.2017 в 09:24:20 #24Лавров е много умен мъж и страхотен дипломат, какъвто навремето бе Молотов! За съжаление, болшинството от "западналите" политице са шизофреници и малоумни военолюбци!
Серго Посеркин
на 07.06.2017 в 02:15:51 #23Другарки и другари, требва наконец богатир Путин да прати грузиноармянския еврей Ларвов при манафете. Сметам че той предаде русофилете в Черногорието та не можеха да исполнат задачата. Мы потеряли Черногорию, а он са прави на смешник. Гнусен гад, грозен и выглядит как отравлен грибами. Наверно требва тов. Рогозин да поеме поста.
ce
на 07.06.2017 в 00:42:32 #22.
58eng
на 07.06.2017 в 00:17:04 #21Като велик руски дипломат ,Лавров ни пречи да забравим поредния гаф на Путя в Черна гора! Може би иска да го наследи?
58eng
на 07.06.2017 в 00:02:33 #20Герджиков от бавно развиващ се професор стана,за тебе какво трябва да мислим?
58eng
на 07.06.2017 в 00:01:08 #19Се,продължавай,за човек без диплома е даже учидващо
ce
на 06.06.2017 в 23:58:33 #18Продължавам да твърдя, че такива кат енгчо и сомето са на заплата от путин Няма по-добра дискредитация на "демокрацията"
58eng
на 06.06.2017 в 23:55:31 #17Нахалството на трола q99 му пречи да се усети когато става за смях,останалите го виждаме и се виселим с него-нещастното дете с Даун
58eng
на 06.06.2017 в 23:51:53 #16Аз съм роден от майка си,не от Партията,за разлика от тебе,селяко! И не се налага да лъжа постоянно,да плагиатствам,поради липса на гънки и мозък!
Xa-x@v
на 06.06.2017 в 23:30:08 #15Баба Меркел и тя е комунистка те заради това се обичат с баце от Банкя
58eng
на 06.06.2017 в 23:22:40 #14Да,истината боли. Бодигрдът на Тато нямал нищо общо с комунетата
Xa-x@v
на 06.06.2017 в 23:14:50 #13Борисовите са си ваши, комунистически. -------------------------------------------------------------------- Поредната глупост.А с чия подкрепа е на власт Борисов вече 10 години?С подкрепата на баба ти Меркел и ЕНП.
Xa-x@v
на 06.06.2017 в 23:05:12 #12Q99 Абе ти не знаеш ли че Русия ни пълнела главите на нас с турската заплаха постоянно за да ни държи под контрол.
Интересно,как ни държи,като сме в НАТО,които трябваше да бъдат разпуснати по всички нормални правила след разпада СССР.
Xa-x@v
на 06.06.2017 в 22:53:53 #11А можеш ли да ми обясниш защо гейският съюз държи България да се обезлюди и насели с рязани? ------------------------------------------------------------------------------------------------------------- Защото им е заповядано така стоят нещата.
Xa-x@v
на 06.06.2017 в 22:51:26 #10Some, това са оправдания за последните 28 години,което се случва в България.Всичко,което се случва тук в България е с благословията на Запада и знаят много добре,какво става.
Xa-x@v
на 06.06.2017 в 22:41:06 #9Q99, Още в началото на 90-те години почнаха с тъпотиите,като това че българите едва ли не сме братя с османлиите в учебниците по история.
Xa-x@v
на 06.06.2017 в 22:28:48 #8Q99, Абе щом стигнахме да твърдят в публичното пространство хора,че в България е имало османско присъствие,а не подтисничество,какво да говорим повече.
Xa-x@v
на 06.06.2017 в 22:25:29 #7Дидко,няма ли да напишеш пак,че България е построила три пъти повече след 90 година насам
Не мога да повярвам,че има такива хора,които наистина пишат глупости,като новобранци.