Сирийски войници, подкрепени от танкове, щурмуваха тази сутрин крайбрежният град Банияс, предаде „Франс Прес", като се позова на местни активисти. Демонстрантите са направили живи вериги в опит да спрат силите за сигурност.
С града няма почти никаква връзка, електричеството е прекъснато. Според представители на опозицията, танковете атакуват от три посоки в южната част на Банияс, който се превърна във важен център на антиправителствените демонстрации. Има части на града, населени от алауити (какъвто е президентът Асад), там няма военно присъствие.
Щурмът дойде само два дни, след като конвой от 40 бронирани машини напусна южния град Дараа - друг бунтовнически бастион, обсаден от 25 април насам. Десетки хора загинаха по време на сблъсъците в Дараа, където, според опозицията, танковете са стреляли безразборно срещу жилищни сгради. В сряда жители на Банияс голямо количество войници и машини в околностите на града.
От сирийската армия коментираха, че танковете им „не участват в сблъсъци с демонстрантите, а издирват терористи, които са се укрили на няколко места".
Град Байда също е обкръжен от танкове, а в морето патрулира военен кораб.
Според правозащитници, поне 600 души са били убити, а 8 000 - арестувани в Сирия при кръвопролитната саморазправа с протестите, избухнали на социална основа и прераснали в кампания за свалянето на президента Башар ал-Асад.
САЩ обявиха, че ще предприемат „сериозни стъпки" спрямо страната, след като само вчера бяха убити близо 30 души. ЕС наложи санкции на 14 представители на властите в Дамаск, но не и на самия държавен глава.
Kurin
на 08.05.2011 в 11:29:17 #8^3DТъпак, само в США има такива...
Baj Ivan
на 08.05.2011 в 06:10:38 #7Много готин този Амерканския президент. Голям Политик. Как само ги изпърезаля джугите да се тепат един срещу друг?! Без да пращаме и издържаме армия?!
na vseki mm
на 08.05.2011 в 01:02:29 #6империалистическите капиталисти от САЩ, заложиха поредната бомба с цел овладяване на богатия на изчерпващи се суровини Близък изток. Колонизациято от 16-19 век има нов образ в лицето на американските антихристи, алчни, морално деградиращи и саморазяждащи се от собствената си наглост. Времето ще се окаже единственият спасител на света, тъй като ще затрие една затлъстяваща, друсаща се,морално деградираща , нискоинтелигентна "нация", каквато са отвъдокеанските боклуци, имащи дързостта да се наричат "човеци". Смърт за империализма и псевдокомунизма Мир, равенство и човешка взаимопомощ!!!!!!!
velikiat
на 07.05.2011 в 20:18:03 #5US
на 07.05.2011 в 18:58:01 #4Сара е права, но е по-добре в случая да се изчака БРИК да се включи, а не само да разправят колко са богати и силни. Ще е добре и да свършат някое полезно дело.
Kurin
на 07.05.2011 в 14:14:10 #3Сара-Мелиса, а един крилат уй за тебе?
velikiat
на 07.05.2011 в 13:27:12 #2Сара-Мелиса
на 07.05.2011 в 12:12:57 #1НАТО е време да прати на Асад една крилата ракета и да се приключва с този терорист