Лидерите на държавите от Югоизточна Азия (АСЕАН) се събират на последната си среща на върха тази година, съобщава "Асошиейтед прес". Домакин е индонезийският президент Джоко Видодо.

Сред обсъдените теми ще бъдат конфликтите в Мианмар, напрежението в региона на Южнокитайско море и дългогодишното съперничество между САЩ и Китай.

Срещите на АСЕАН започват във вторник в индонезийската столица Джакарта при засилени мерки за сигурност. Президентът на САЩ Джо Байдън няма да присъства.

Министрите на външните работи на АСЕАН се събраха днес, за да финализират дневния ред за лидерите. Индонезийският външен министър Ретно Марсуди призна, че блокът е изправен пред "много трудни обстоятелства в региона", които трябва да преодолее.

"Очите на нашите народи са обърнати към нас, за да докажем, че АСЕАН все още има значение", каза Марсуди на колегите си.

Блинкън притиска АСЕАН за по-твърда позиция спрямо Мианмар и Китай

Блинкън притиска АСЕАН за по-твърда позиция спрямо Мианмар и Китай

Ще пътува до Индонезия, за да участва в среща на външните министри от регионалния блок АСЕАН

След дискусиите във вторник държавните глави на АСЕАН ще проведат срещи с азиатски и западни лидери, където ще бъдат проведен широкообхватни разговори относно свободната търговия, изменението на климата и глобалната сигурност.

Китайският премиер Ли Цян се очаква да се присъедини към срещите. Там той ще се срещне с вицепрезидента на САЩ Камала Харис и руския външен министър Сергей Лавров. Байдън ще присъства на срещата на върха на Г-20 в Индия, след което ще посети Виетнам.

Бившият външен министър на Индонезия Марти Наталегава изрази разочарование от неявяването на Байдън и съжали за намаляващото значение на АСЕАН. В момента блокът включва Бруней, Камбоджа, Индонезия, Лаос, Малайзия, Мианмар, Филипините, Сингапур, Тайланд и Виетнам.

Наталегава каза още, че неуспехът на АСЕАН да овладее ефективно военното правителство на Мианмар и липсата на реакция от съюза когато кораб на китайската брегова охрана използва водно оръдие срещу филипински кораб за доставки в оспорваното Южнокитайско море, подчертават защо стремежът на групата да бъде в центъра на азиатската дипломация е поставено под въпрос. Страните членки са се обърнали или към САЩ, или към Китай за сигурност, каза той.

Блинкън притиска АСЕАН за по-твърда позиция спрямо Мианмар и Китай

Блинкън притиска АСЕАН за по-твърда позиция спрямо Мианмар и Китай

Ще пътува до Индонезия, за да участва в среща на външните министри от регионалния блок АСЕАН

Европейският съюз предупреди, че отношенията му с АСЕАН може да бъдат засегнати, ако трябва да се справи с Мианмар в някаква лидерска роля. Ръководеното от военните правителство на Мианмар не е признато от АСЕАН, но страната още е в съюза. На генералите от Мианмар и техните назначени лица беше забранено да присъстват на срещите на лидерите на АСЕАН и на външните министри, включително срещите на върха тази седмица.

Дина Прапто Рахарджа, базиран в Джакарта анализатор и професор по международни отношения, каза, че доверието в АСЕАН е застрашено, ако кризата в Мианмар се проточи. Въпреки че блокът няма механизъм за разрешаване на конфликти за подобни вътрешни борби, той трябва да бъде достатъчно гъвкав, за да впрегне своето влияние и връзки, за да помогне за справяне с подобни проблеми.

"АСЕАН продължава да казва, че е толкова трудно, толкова е сложно", каза тя. Но "с течение на времето всички тези възможности просто се изпаряват".