Повече от сто тибетски бежанци организираха протест в Ню Делхи днес, на който настояха китайската окупацията на Тибет да бъде обсъдена по време на предстоящата двудневната среща на върха на Г-20 в града, съобщава "Ройтерс".

Лидерите на страните членки вече пристигат в столицата на Индия за срещата на върха. Сред тях са президентът на САЩ Джо Байдън, британският премиер Риши Сунак и италианският премиер Джорджия Мелони.

Припомняме, че китайският президент Си Дзинпин няма да присъства на срещата. Вместо това ще бъде представляван от премиера Ли Цян.

Китай "скочи" на САЩ след посещение на тибетски лидер

Китай "скочи" на САЩ след посещение на тибетски лидер

След като Пекин изрази неодобрение от посещението на тайванския президент

"Китай завладя страната ни, затова искаме да дадем послание, че на Китай не може да се има доверие", каза Гонпо Дхундуп, председател на Тибетския младежки конгрес, който организира протеста, пред индийската информационна агенция Asian News International.

"Поставяме искане пред нашия министър-председател Нарендра Моди и другите световни лидери да обсъдят Тибет по време на срещата на върха на Г-20", обяви Дхундуп.

През 1950 г. Китай изпраща войски в Тибет, като определя това действие като "мирно освобождение". Оттогава територията на хималайската страна е под негов контрол.

ООН обвини Китай за принудителен труд в Синцзян и Тибет

ООН обвини Китай за принудителен труд в Синцзян и Тибет

Китай разкритикува доклада

Пекин отрича каквото и да е нарушение на човешките права на тибетския народ, докато правозащитни групи и тибетци обвиняват окупаторът в "културен геноцид" и строг контрол върху религията, езика, образованието.

Протестът се проведе на 15 километра от Прагати Майдан, мястото на срещата на върха, и завърши мирно. Протестиращите носеха тибетски знамена и скандираха лозунгите "ние искаме свобода" и "Тибет принадлежи на тибетците".