Новоизбраният президент на САЩ Доналд Тръмп обмисля да назначи Ричард Гренел, неговия бивш шеф на разузнаването, за специален пратеник за Иран.
Това съобщава "Ройтерс", като цитира свои източници.
Все още не е взето окончателно решение относно персонала или стратегията за Иран от Тръмп, включително дали да наложи нови санкции на страната, да продължи дипломацията или и двете, за да спре ядрената им програма.
Нито екипът на Тръмп, нито Гренел отговориха на исканията за коментар. Плановете на Тръмп за ролята не са били опвестявани досега.
Но обмислянето му като ключов съюзник за такова назначение изпраща сигнал към региона, че новият президент на САЩ може да е отворен за преговори със страна, която преди е заплашвал и чийто елитен Корпус на гвардейците на ислямската революция се е опитал да го убие, според правителството на САЩ. Иран отрече твърдението.
В ролята си Гренел се очаква да бъде натоварен със задачата да разговаря със страни в и извън региона по въпроса с Иран, както и да измерва температурата на Техеран относно евентуални преговори, каза един от хората.
Президентът на Иран Масуд Пезешкиан, който се смята за сравнително умерен, каза след избирането на Тръмп, че Техеран трябва "да се справи със САЩ" като свой заклет враг.
Иран претърпя поредица от стратегически неуспехи, включително нападението на Израел срещу прокси милициите на Техеран "Хамас" в Газа и "Хизбула" в Ливан и свалянето от власт на иранския съюзник Башар ал-Асад в Сирия.
Но напрежението остава високо повече от година след като Хамас нападна Южен Израел, с което започна войната в Газа. Междувременно други ирански подставени лица атакуваха цели на САЩ, Израел и други западни цели, а Техеран ускори ядрената си програма, като същевременно ограничи способността на ядрения наблюдател на ООН да я наблюдава.
Това не е първата работа, която Тръмп обмисля за Гренел, който е бил посланик на Тръмп в Германия, специален президентски пратеник за мирните преговори за Сърбия и Косово и като изпълняващ длъжността директор на националното разузнаване по време на мандата на Тръмп 2017-2021 г.
След кампанията за Тръмп в навечерието на изборите на 5 ноември, той беше основен претендент за държавен секретар и за специален пратеник за войната в Украйна. Тези работни места отидоха съответно при американския сенатор Марко Рубио и пенсионирания генерал-лейтенант Кийт Келог. Тръмп встъпва в длъжност следващия месец.
По време на първия си мандат през 2020 г. Тръмп нареди въздушен удар на САЩ, който уби висшия военен командир на Иран Касем Солеймани.
През 2018 г. Тръмп също се отказа от ядрената сделка, сключена от неговия предшественик Барак Обама през 2015 г., и отново наложи икономическите санкции на САЩ срещу Иран, които бяха облекчени. Сделката ограничава способността на Иран да обогатява уран, процес, който може да доведе до делящ се материал за ядрени оръжия.
Сега Иран "драматично" ускорява обогатяването на уран до 60% чистота, близо до нивото от около 90%, което е оръжеен клас, каза шефът на ядрения надзор на ООН пред Ройтерс миналата седмица. Иран твърди, че ядрената му програма служи само за мирни цели.