Президентът на САЩ Доналд Тръмп подписа указ за облекчаване на някои санкции срещу Сирия, съобщи Белият дом в понеделник.
В указа, чийто текст беше публикуван от американската администрация, се отбелязва, че "санкциите срещу Сирия се отменят, но мерките срещу Башар Асад, неговите сътрудници, нарушителите на човешките права, участниците в програмата за химически оръжия (...) остават в сила".
С указа се разрешава също така да се облекчат мерките за контрол на износа, които са в сила срещу Дамаск. Освен това указът предвижда САЩ да проучат въпроса за облекчаване на санкциите срещу Сирия на равнище ООН.
На свой ред телевизия CBS отбелязва, че отмяната на някои от санкциите ще трябва да одобри Конгресът на САЩ.
Отбелязва се, че в САЩ все още са в сила ограничителни мерки срещу Сирия, които бяха въведени още през 1979 г., когато Вашингтон включи тази страна в списъка на държавните спонсори на тероризма. Същевременно в подписания от Тръмп указ се подчертава, че президентът възлага на държавния секретар Марко Рубио да прецени дали Сирия все още трябва да се счита за държава, спонсорираща тероризма.
По-рано в понеделник говорителката на Белия дом Каролин Ливит заяви, че президентът на САЩ ще подпише закон за отмяна на санкциите, за да "подкрепи пътя на страната към стабилност и мир".
"Указът ще отмени санкциите срещу Сирия, но санкциите срещу бившия президент Асад, хората, свързани с него, нарушителите на правата на човека, трафикантите на наркотици, хората, свързани с химически оръжия, Ислямска държава и свързаните с нея групи, както и подкрепяните от Иран групировки, ще останат в сила", подчерта тя.
През май тази година Тръмп изрази намерението си да отмени санкциите срещу Сирия. Той отбеляза, че Вашингтон вече предприема мерки за нормализиране на отношенията със страната.
По-късно държавният секретар на САЩ Марко Рубио обяви, че американската администрация е спряла за 180 дни голям пакет от санкции срещу Сирия.
През май ЕС също обяви, че ще отмени всички икономически санкции срещу Сирия, за да помогне на сирийския народ да възстанови страната.