Сърбия и Косово се договориха да нормализират икономическите си отношения. Това обяви президентът на САЩ Доналд Тръмп, като приветства договорката като "голям пробив" повече от десетилетие след като Косово обяви независимост от Сърбия през 2008 г., отбелязва "Ройтерс".
Тръмп, говорейки в Овалния кабинет с ръководителите на двете страни, заяви, че Сърбия също така се е ангажирала да премести посолството си в Йерусалим, а Косово и Израел са се договорили да нормализират отношенията и да установят дипломатически отношения.
Сръбският президент Александър Вучич изтъкна пред журналисти, че все още има много различия между Сърбия и отцепилата се провинция, но каза, че днешното споразумение бележи огромна крачка напред.
Косовският премиер Авдула Хоти заяви, че споразумението трябвало да доведе до взаимно признаване между двете страни.
"Сърбия и Косово поеха ангажимент за икономическа нормализация", каза Тръмп и допълни: "Като се фокусираха върху създаването на работни места и икономическия растеж, двете страни успяха да постигнат голям пробив."
Съобщението дойде след двудневни преговори на високо равнище между лидерите на двете страни и високопоставени съветници на Тръмп и последва историческото споразумение от миналия месец между Израел и Обединените арабски емирства (ОАЕ) за нормализиране на отношенията.
Косово, където населението е в преобладаващото си мнозинство албанско, обяви независимост от Сърбия през 2008 г. след ръководени от НАТО бомбардировки за ограничаване на етническата война. Сърбия, подкрепена от големия си славянски и православен християнски съюзник Русия, не признава независимостта на Косово, което е предпоставка за бъдещото членство на Белград в Европейския съюз.
Съветникът по националната сигурност на САЩ Робърт О'Брайън, който е участвал в преговорите между Сърбия и Косово, изтъкна, че споразумението за разширяване на икономическите отношения може да трасира пътя за политически решения в бъдеще.
Висш представител на Европейския съюз в понеделник заяви, че преговорите под егидата на ЕС, които се разпаднаха през 2018 г., но бяха възобновени през юли, биха могли да доведат до споразумение между Сърбия и Косово в рамките на месеци.
По-рано преговорите в САЩ бяха предвидени за юни, но се забавиха, след като президентът на Косово Хашим Тачи беше обвинен за предполагаеми военни престъпления по време на партизанското въстание през 1998-1999 г. срещу сръбското управление и след това. Той отрече обвиненията.
--rIkxSjJC
на 05.09.2020 в 07:14:36 #3Смятам, пресмятам, подмятам и съм над 100% сигурен, че всичко в Банкя, из Българията и ПО СВЕТА, И У НАС е нормално и точно такова, каквото трябва да бъде. Желая на всички ВИ точно такова, каквото си ГО пожелавате !
borislav-kasabov
на 05.09.2020 в 01:19:48 #2Важно е за сърбия и за провинцията й косово и метохия военният престъпник хашим тачи да бъде осъден от военния евро-трибунал в хага на много години строг тъмничен затвор заради военните му престъпленията срещу цивилното гражданско сръбско население в не-делимите от държавата сърбия на нейните сръбски части областите косово и метохия . Автоматически след като присъдата на хашим тачи влезе в действие военно-командните му управленски режим и апарат ще се разпанат и сринат . Властта в косово ще се поеме от временно само миролюбиво на сърбия гражданско косовско правителство което постепенно ще се види принудено от тежкия мизерен изолационистки начин на живот като анклавен район за сърбия да разшири връзките и отношенията си с цел работа пазари на стоки и на капитали с истинската си метрополия в лицето на най-близките градове и области и най-вече в лицето на столицата белград на сърбия . Косоварите близо двадесет години живеят в перманетни икономически и политически кризи като бедстват в безработици и гладуват а младежите и на средните им възрасти работоспособните косовари в областта стихийно едно-посочно и завинаги емигрират на запад . В прищина косовските по-образовани и отговорните за съдбата на косовските албанци човешки фактори и институции нямат никакъв шанс да организират устойчива държавност и изцяло са зависими от всестранната икономическа материална помощ на сърбия свързана най-вече с изхранването на хората живеещи в планинско косово . Постепенно косовските албанци и сърбите в метохия ще се присъединят като наново ще приемат и ще възвърнат държавните закони символите и принадлежностите си към държавата сърбия . Президент Доналд Тръмп на USA и работната му високо-професионална администрация се оказаха най-добрите умиротворители между сърбия и косовските албанци в размирната в не толкова далечното минало сръбска провинция косово и метохия а ма ха я сука бляд суки блядове и фак дем . Е-хааааа .............. .
x-101
на 04.09.2020 в 22:15:02 #1Косово е част от Сърбия и толкоз! Долу НАТО! Долу U$A! Колонизаторите вън!