Убийството на известен гръцки журналист миналата седмица бележи четвъртото убийство на репортер в Европа през последните пет години и подчерта нарастващите опасения относно постоянния упадък на свободите на медиите в няколко страни членки на Европейския съюз, пише "Гардиън".

Георгиос Караиваз, който беше криминален репортер в частната телевизия STAR TV, беше застрелян с най-малко шест куршума от 9-милиметров пистолет, изстреляни от пътник на мотор пред дома му в Атина в петък, като полицията го нарече убийство в стил екзекуция.

Известен журналист в Гърция застрелян от въоръжени на мотор

Известен журналист в Гърция застрелян от въоръжени на мотор

Георгиос Караиваз от частната телевизия STAR TV

"Това е тревожна картина", изтъква Павол Салай, ръководител на бюрото за ЕС/Балканите в "Репортери без граници" (RSF), като допълва: "Европа остава най-сигурното място в света, в което да бъдеш журналист, но натискът върху свободите на медиите и рисковете се засилват."

Убийството на Караиваз стана пет години след като разследващата журналистка Дафне Каруана Галиция беше убита от кола бомба в Малта през 2017 г. и четири години след като Ян Куциак и годеницата му Мартина Кушнирова бяха открити застреляни пред дома им в Словакия.

Сестрата на убитата Дафне Галиция: Журналистиката е в опасност

Сестрата на убитата Дафне Галиция: Журналистиката е в опасност

Безнаказаността за убийството на Дафне би означавало увеличаване на риска за журналисти

През април 2019 г. 29-годишната журналистка активист и автор Лайра МакКий беше застреляна, докато отразяваше безредици в Дери, Северна Ирландия. 53-годишният Пол Макинтайр е обвинен в убийството ѝ, както и за палеж и отвличане. Той отрича обвиненията.

Седем мъже признаха или са обвинени в убийството на Дафне Галиция, колумнист и разследващ журналист, чийто блог се фокусираше върху политическата корупция, прането на пари и организираната престъпност в Малта, но все още не е ясно кой стои зад нейното убийство.

Бивш войник беше осъден за убийството на Куциак, който разследваше данъчни измами на бизнесмени, свързани с висши словашки политици, и неговата годеница, но предполагаемият главен организатор, бизнесменът Мариан Кочнер, беше оправдан. Присъдата се обжалва.

"Убийството на журналист е отвратителен, мерзък акт", написа в "Туитър" през миналата седмица председателката на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен, като допълни: "Европа се застъпва за свободата. А свободата на медиите може да е най-свещената от всички. Журналистите трябва да могат да работят безопасно."

Гръцката полиция досега не е потвърдила, че Караиваз е бил убит заради работата си, но професионалният характер на убийството му и фактът, че той е разследвал организираната престъпност го правят "много вероятно", каза Салай.

"Репортери без граници" цитира упадък на върховенството на правото, увеличаване на насилствените нападения и нарастване на онлайн заплахите сред основните опасения за медийните свободи в Европа. Те отбелязват по-специално "софистицирана и методологична атака върху свободите на медиите" в Унгария, което вдъхновява подобни тактики в Полша и Словения.

В Унгария, която Салай нарече "контрамодел" за свободата на медиите в Европа, министър-председателят Виктор Орбан използва пандемията, за да вземе цялата власт. Всеки, осъден за публикуване на "фалшиви новини", сега е изправен пред затвор до пет години.

Този ход дава на властите още едно средство за натиск върху независимите медии, написаха "Репортери без граници" в доклада си за 2020 г., който класира Унгария на 89 място от 180 страни в световния индекс за свобода на медиите след редица по-ранни стъпки за контрол на медиите.

"Репортери без граници" уточнява, че в Полша, класирана на 62-ро място в техния индекс, контролът на правителството над съдебната власт е навредил на свободата на медиите, като сега някои съдилища се позовават на член 212 от наказателния кодекс, който позволява журналистите да бъдат осъдени на до една година затвор по обвинения в клевета.

Организацията описа истински "кръстоносен поход на властите срещу медиите" в страни като България (на 111 място), Черна гора (105-та) и Албания (84-ма), като журналисти, критикуващи властите, са уволнени, задържани и тормозени.

В Западна Европа "Репортери без граници" са по-обезпокоени от увеличаването на случаите на насилие срещу журналисти по време на демонстрации - както от полицията, така и от протестиращите - и в страни като Германия, Франция, Испания и Гърция.

Няколко журналисти във Франция, която е класирана на 34-то място в индекса на "Репортери без граници" за 2020 г., са били бити или ранени с боеприпаси "флашбол" и гранати със сълзотворен газ, използвани от полицията, а други са били нападнати от разгневени протестиращи, докато привърженици на крайнодесни групи в Испания и Гърция умишлено са се прицелили в журналисти за насилствено нападение.

"Това също е тенденция на нарастваща тревога - насилието срещу журналисти и произволни арести", изтъква Салай.

Организацията изброява също онлайн заплахи, като тормоз, тролинг и държавно следене, като подкопават работата на журналистите в целия континент, дори в страни, в които свободата е почитана.

"ЕС призова за засилване на медийните свободи", посочва Салай и коментира: "Но по-конкретно Орбан не е възпрепятстван да ограничава свободите на медиите. Жизненоважно е Европа да изпълнява отговорностите си и да подобрява защитата на всички журналисти."