Размирици помрачиха протестите срещу повишаването на цените в частично управлявания от Пакистан регион Кашмир. Трима души са загинали и 100 други са ранени, докато безредиците навлизат в пети ден днес. Това предават от BBC.
Хиляди хора са по улиците от петък, за да протестират срещу поскъпването на брашното и тока.
Вчера пакистанският премиер Шехбаз Шариф е предложил субсидии на стойност 83 млн. долара, но това не е успяло да потуши безредиците. Протестите са се засилили от уикенда, което накара властите да спрат мобилните услуги. Училищата, общественият транспорт и предприятията също са спрени.
Задържането на лидерите на протеста разпали още безредиците.
Допълнително, вчера властите са изпратили паравоенни части, известни като рейнджъри, в регионалната столица Музафарабад. Кадри от протестите показват насилие между двете страни, като според доклади са използвани куршуми и сълзотворен газ срещу протестиращите.
Единият от тримата загинали е полицай, съобщиха местните власти. Най-малко двама са починали от огнестрелни рани, по данни от Обединените военни болници в Пакистан. Съвместният комитет за действие Awami, като активисткака група, която е инициирала протестите, обяви вторник за "Черен ден" в чест на загиналите.
По-късно съюз за гражданските права отмени протестното шествие. Ръководителят на съюза Шаукат Наваз Мир обяви решението в Музафарабад.
"Правителството прие всичките ни искания", заяви той, като призова протестиращите да се върнат по домовете и предприятията си.
Субсидираната ставка за 40 кг. брашно ще бъде 2000 рупии, намалена от предишната сума от 3100 рупии. Допълнително, Наваз Мир обяви и значително поевтиняване на тока.
Кашмир е полуавтономен регион със собствено регионално правителство в държавата, като спорна територия между Индия и Пакистан повече от 70 години. И Делхи, и Исламабад претендират изцяло за Хималайския регион, водили са две войни, както и отделен конфликт за Кашмир. Днес двете съседки контролират само части от него.