Убитата при терористичен акт жена в Лондондери е главният редактор на Mediagazer (САЩ) Лира Маккей. Според местната полиция, цитирана от британски медии и "Евронюз" отговорността за случилото се може да е на Ирландската републиканска армия - ИРА.
"Лира Маккей, 29-годишна, бе ранена и хоспитализирана, но за съжаление почина. Започнахме разследване за убийство. Полицията счита това за терористичен акт, извършен от жестоки дисиденти-републиканци. Според нашата оценка Новата ИРА най-вероятно стои зад инцидента", коментира говорителят на полицията Марк Хамилтън. Самоличността на журналиста се потвърждава и от публикация на Mediagazer в Twitter, като се отбелязва, че Маккей е автор на материали за регионалния конфликт в Ълстър и бойците от ИРА.
Lyra McKee, Mediagazer editor, freelance writer, and journalist who wrote about the legacy of Northern Ireland's Troubles, was killed amid violence in Derry, NI (The Irish News)https://t.co/nh310uDu8khttps://t.co/Y4VrqoV7Qm
— Mediagazer (@mediagazer) April 19, 2019
Убийството е станало по време на бунтове в Северна Ирландия в навечерието на годишнината от Великденското въстание в Дъблин от 1916 г. под лозунги за независимост от Великобритания. Неизвестни маскирани мъже замерваха полицейски коли с коктейли Молотов. Една кола и ван са опожарени, след което полицията огради района на инцидента. Действията на радикалите са осъдени от лидерите на ирландската опозиционна партия Шин Фейн и Демократичната профсъюзна партия на Северна Ирландия.
През последните месеци разделеният на протестантски и католически общности регион на Ълстър, активността на радикалните сили се увеличава, като заплашва да дестабилизира ситуацията в условията на несигурност относно бъдещия граничен режим между Северна Ирландия, излизаща от ЕС заедно с Великобритания и Република Ирландия, оставаща в ЕС.
Ирландската републиканска армия - ИРА е военизирана национална освободителна организация, чиято цел е да постигне независимост на Ълстър от Великобритания със сила и да я обедини с Република Ирландия. През 1969 г. тя се разделя на временна и официална ИРА.
По време на съществуването на временна ИРА, 1 800 души са загинали, убити от техни бойци, включително 1 100 британски войници, офицери от кралската полиция и полкът са отбрана на Ълстър, както и около 600 цивилни и бойци от други католически и протестантски паравоенни групи.
A journalist has been killed covering riots in Derry. Her name was Lyra McKee. She was 29. She recently signed a two-book deal with Faber, who called her a "rising star of investigative journalism". This is her last tweet, sent from the scene of the unrest. pic.twitter.com/0gk1Fa7Du0
— Naomi O'Leary (@NaomiOhReally) April 19, 2019
През 2005 г. организацията официално се отказа от оръжията, но през изминалата година неизвестни лица започнаха серия от нападения под името на новата ИРА.
Давайки подробности за случилото се, Хамилтън го нарече "ужасяващ акт... ненужен... напълно несправедлив. Това убийство демонстрира твърде категорично, че когато терористите внесат насилие и оръжия в общността, обществеността е поставена в сериозна опасност. Абсолютно ясно е, че те не се интересуват ма кого вредят".
Профил на Маккей показва, че тя е писала и за The Atlantic и BuzzFeed, подписала е договор и за романи, първият от които трябваше да разгледа периода на насилие в Северна Ирландия, известен като "Проблемите".
Друга журналистка, Леона О'Нийл пише, че е била до жертвата, когато паднала и е повикала линейка. След насилието в четвъртък вечерта се съобщаваха за предупреждения за потенциални безредици.
През януари пред съда в Лондондери се взриви кола бомба, нямаше ранени но група, наричаща себе си като ИРА съобщи, че са поставили взривното устройство.
Някои групи все още се противопоставят на мирния процес, 21 години след Споразумението "Добрият петък" между британското и ирландското правителства и повечето политически партии в Северна Ирландия.
I was standing beside this young woman when she fell beside a police Land Rover tonight in Creggan #Derry. I called an ambulance for her but police put her in the back of their vehicle and rushed her to hospital where she died. Just 29 years old. Sick to my stomach tonight pic.twitter.com/F0GHHd3HPz
— Leona O'Neill (@LeonaONeill1) April 18, 2019
Журналистът Лира Маккей става известна през 2014 г. след публикация, озаглавена "Писмо до моето 14-годишно аз", в която тя говори за борбата да пораснеш като гей в Белфаст. Публикацията й се превръща в късометражен филм. Тя е в класацията "30 под 30 в медиите" на списание "Форбс" през 2016 г.