Генералният щаб на Въоръжените сили на Украйна обяви, че между 4 и 16 август украинските части са провели операции за "зачистка" на руски сили и са възстановили контрола над шест населени места в района на град Доброполие, Донецка област. Информацията е цитирана от Би Би Си.
Според официалното съобщение, публикувано във Facebook, украинската армия е освободила селата Грузское, Рубежное, Нововодяное, Петровка, Веселое и Золотой Колодец. Последното от тях се намира в най-дълбоката точка на руския пробив, обозначена по-рано от OSINT-проекта Deep State. паралелно Русия твърди че е подобрила позициите си около последното село, като тези информации си противоречат.
Интересен детайл е, че част от споменатите населени места се намират дори отвъд линиите, които независими анализатори първоначално посочиха като район на настъплението на руските сили.
"Продължават стабилизационните действия в посока Доброполие", се казва още в съобщението на Генералния щаб.
Руският пробив край Доброполие по-рано достигна дълбочина около 10 км, което предизвика опасения, че може да застраши цялата украинска отбрана в тази част на Донецка област.
По последни данни, украинските сили са локализирали заплахата и са ограничили по-нататъшното настъпление, но в района все още се водят активни боеве. Продължава издирването и на руски групи, които са се промъкнали в тила.
В условията на военни действия информацията от бойното поле остава трудна за независима проверка, уточняват от Би Би Си.
coco7
на 17.08.2025 в 17:47:06 #3Слава на Украйна! Преклон пред украинската армия, която направи за смях многократно по-големия си див противник.
bajbor
на 17.08.2025 в 15:08:12 #2Интересен детайл е, че част от споменатите населени места се намират дори отвъд линиите, които независими анализатори първоначално посочиха като район на настъплението на руските сили. Брей, освободили са не поробени села
а довчера нямаше и никакъв пробив - днеска връщат села отвъд...
rosstrollnadzor
на 17.08.2025 в 13:57:16 #1Това е фейк новина !! Всеки уважаващ себе си ватман от ватираното тролей депо ще го потвърди !! Няма как непабедимая да повръща територии !! Там е пълно с богатири дето планини местят , като стиснат камък петрол потича , и да връщат села ?! Нет !! Копейкопоклонниците си знаете , да не се пофффтарям !! За forest виолетка !!