Украинският премиер Денис Шмигал започна разговори с министър-председателя на Словакия Роберт Фицо, които ще се съсредоточат върху инфраструктурното сътрудничество, енергийната сигурност и подкрепата за мирния план на Киев, съобщава "Ройтерс".

Фицо беше голям критик на западната военна помощ за Украйна заедно с унгарския премиер Виктор Орбан. Не е ясно къде се водят разговорите.

"Ще се фокусираме върху обсъждането на пътната карта. Това включва сътрудничество в инфраструктурни проекти, икономика и енергийна сигурност. Значителна част от вноса на електроенергия в Украйна идва от Словакия, която никога не е отказвала да помогне", посочи Шмигал в "Телеграм".

Фицо вся смут със спирането на спонсорираната от правителството военна помощ за Украйна, като същевременно позволи търговските доставки да продължат. Той повтори мнението си, че няма военно решение на украинско-руската война.

Словакия гневна на Украйна заради санкциите срещу "Лукойл"

Словакия гневна на Украйна заради санкциите срещу "Лукойл"

Киев постави руската "Лукойл" в списък със санкции, което доведе до спиране на доставките за Словакия и Унгария

"Пожелаваме ви възможно най-бърз мир и наистина го мислим", заяви Фицо.

"Мирът трябва да бъде устойчив, трябва да имате гаранции за сигурност. Преди всичко суверенитетът и териториалната цялост на Украйна трябва да се зачитат. Ние разбираме всичко това", увери той.

Словакия - страна членка на НАТО и ЕС, която граничи с Украйна, се противопоставя на присъединяването на Киев към Алианса, но има силен интерес да запази транзита на петрол и газ от Русия на запад през Украйна.

Украйна може да се изправи пред значителен недостиг на електроенергия тази зима

Украйна може да се изправи пред значителен недостиг на електроенергия тази зима

Руските удари и изтичащия договор за транзит на газ от Русия са сред основните причини

Словашкият държавен купувач на газ SPP заяви по-рано този месец, че продължава преговорите за осигуряване на удължаване на транзита на газ през Украйна, след като договорът на Киев с руския доставчик "Газпром" изтече в края на годината.

Въпреки че Украйна многократно е заявявала, че не иска да подновява сделката за транзит, страните от Централна Европа разчитат на руски газ, доставян чрез тръбопроводи, които пресичат страната.

Напрежението между двете страни възникна тази година, след като Киев наложи санкции на руската петролна компания "Лукойл", която доставя петрол на словашките рафинерии.

По-късно проблемът беше разрешен и транзитът на петрол беше възстановен.