С приближаването си към стратегическия център за доставки град Покровск в Източна Украйна, руснаците се приближават и до мина за коксуващи въглища, която захранва жизненоважната стоманодобивна индустрия на страната, пише "Ройтерс".
Руските сили са на 12 км от града, като разполагат и с повече войници, и с повече оборудване. Хиляди жители са избягали и има риск ключови пътни и железопътни връзки с други градове да бъдат прекъснати.
На около 10 км западно от центъра на града се намира мина, в която се добива специален вид въглища, необходими за производството на кокс, основен елемент в производството на стомана, който е на второ място след селското стопанство по печалба на твърда валута за Украйна.
През първите осем месеца на тази година износът на метали е на стойност почти 2 милиарда долара.
Олександър Каленков, ръководител на украинската асоциация на производителите на стомана, каза, че загубата на мина Покровск, единственият местен източник на коксуващи се въглища, може да доведе до спад в производството на стомана.
По думите му до края на годината могат да се произведат до 7,5 милиона метрични тона стомана, а за следващата година се предвижда увеличение на производството до над 10 милиона. Но ако Украйна загуби мина Покровск тогава производството може да спадне до 2-3 милиона тона.
Ръководителят на коксовата асоциация Ukrkoks Анатолий Старовойт каза, че Украйна е произвела около 3,5 милиона тона кокс през 2023 г. и е използвала коксови въглища, добивани изключително в Покровск.
"Не знаем откъде да вземем въглища, ако Покровск бъде превзет. Трудно е да се внесе, днес не е толкова лесно да се внесе по море", коментира още Старовойт.
Украйна има няколко дълбоководни пристанища на Черно море, но производителите на стомана биха се затруднили да внасят значителни количества въглища поради военни рискове и защото пристанищата са построени за износ, а не за внос. Според Олександър Каленков това би увеличило разходи за производителите на стомана. Внос, разбира се, ще има, но няма да има достатъчно внос, изтъкна той.
Алтернативните източници на доставки са САЩ и някои африкански държави. Някои производители се запасяват като предпазна мярка срещу възможни прекъсвания на доставките.
Производителите се надяват да намерят алтернативни източници на коксови въглища от други части на Украйна ако мините в Покровск бъдат окупирани, като ако това стане, вносът неизбежно ще бъде необходим и ще увеличи производствените разходи, правейки стоманата по-малко конкурентоспособна.
Според синдикатите на производителите на стомана страната е произвела повече от 4,3 милиона тона валцована стомана през януари-август 2024 г., от които 66% са изнесени. Страните от ЕС представляват 72% от изнесения обем.
Припомняме, че на 13 октомври Русия съобщи, че е превзела село Михайловка в Донецка област, което се намира близо до град Покровск.
на 4 октомври ръководителят на градската администрация на Покровск Сергей Добряк каза, че руските военни са на 7 километра от покрайнините на град Покровск от едната страна. По думите му 80% от критичната инфраструктура в града е повредена.
Според заместник-командващия на разузнавателния център на Силите за отбрана на Естония подполковник Янек Кеселман украинските военни може да бъдат принудени да напуснат Покровск до края на годината.
На 1 октовмри руските сили превзеха друг стратегически важен град - Угледар.
ddoko-doko
на 16.10.2024 в 12:42:16 #1И с основание. Това ще им е "обеца" на ухото за колажите с пералните.