САЩ разположиха тази седмица усъвършенствана система за противовъздушна отбрана и десетки войници, за да защитят Израел от ирански балистични ракети, но няма нищо подобно на това ниво на помощ за Украйна, въпреки че тя ежедневно е изправена пред руски дронове, ракети и бомбени атаки, пише "Политико".
В Киев това се определя като двоен стандарт.
"Ако съюзниците заедно свалят ракети в небето на Близкия изток, защо все още няма решение за сваляне на дронове и ракети над Украйна?" Украинският президент Володимир Зеленски попита миналия месец .
Когато американските и британските системи за противовъздушна отбрана и изтребители помогнаха за свалянето на стотици ирански ракети на 1 октомври, външното министерство на Украйна каза : "Ние призоваваме съюзниците на Украйна да защитават украинското въздушно пространство със същата решителност и без колебание от руските ракетни и безпилотни атаки , признавайки, че човешкият живот е еднакво ценен във всяка част на света."
Съюзниците също се намесиха през април.
Причината, поради която САЩ действат смело в Израел и предпазливо в Украйна, е ясна: Русия е въоръжена с ядрени оръжия, а Иран не.
"Трудният отговор, който украинците може да не искат да чуят, но за съжаление е верен, е, че можем да поемем риска да свалим ирански ракети над Израел, без да предизвикаме пряка война с Техеран, която може да доведе до ядрена война", старши помощник в Сената на САЩ, който работи за политиката в Украйна каза на POLITICO. "Има много по-голям риск да опитате това с Русия."
Двама служители на администрацията на Байдън, говорейки при условие за анонимност, за да обсъдят въпроса откровено, изразиха същото мнение.
Изпращането на американски сили над Украйна, за да свалят руски ракети, може да предизвика директен военен сблъсък между двете най-големи ядрени сили в света на фона на най-голямата война в Европа от Втората световна война насам - с потенциално апокалиптични последици. Докато в Близкия изток САЩ могат да свалят ракети над Израел, без да предизвикат война с ядрено въоръжен противник.
Иран е обработил ядрен материал до нива, близки до оръжейни, но не се е опитал да създаде атомна бомба.
"Тъжно е да гледаш на всичко това като обикновен гражданин на Украйна - когато в споразумение за предотвратяване на ескалация от страна на Москва, твоята страна и граждани са пожертвани", каза Микола Белиесков, научен сътрудник в Украинския национален институт за стратегически изследвания.
Отдавна има активно — но отдалечено — съюзническо участие, когато Русия атакува Украйна.
"Съюзниците обикновено ни сигнализират за придвижване на руски бомбардировачи към огневи позиции. Те ни уведомяват кога и къде руснаците подготвят атака", каза Юрий Игнат, действащ говорител на украинските военновъздушни сили.
Веднъж предупредени, хиляди войници от разузнавателни, комуникационни и мобилни части за противовъздушна отбрана влизат в действие.
Руски безпилотни самолети са се отклонявали и над Полша, и над Румъния. Двете страни - членки както на ЕС, така и на НАТО - са вдигали самолети в отговор, но досега само са наблюдават руските оръжия, без да ги свалят.
Киев иска Полша и Румъния да се намесят активно, както в собственото си въздушно пространство, така и над Западна Украйна. Киев и Варшава се съгласиха да обсъдят възможността в скорошно споразумение за взаимна сигурност, но засега Полша не променя политиката си.
Варшава даде да се разбере, че няма да действа без пълната подкрепа на целия алианс на НАТО, а полският министър на отбраната Владислав Косиняк-Камиш каза, че такава подкрепа липсва. Той добави, че Вашингтон също е посочил, че не иска ескалация на конфликта с Русия.
Киев се надява, че свалянето на ракети и безпилотни самолети над Украйна в крайна сметка ще бъде договорено, точно както западната артилерия, танкове, ракети и бойни самолети в крайна сметка бяха предадени въпреки по-ранните опасения, че това ще пресече червените линии на руския президент Владимир Путин.
Все пак обвиненията за предполагаем двоен стандарт отразяват по-широко разочарование в Украйна, че администрацията на Байдън не прави достатъчно, за да помогне на Киев да спре руските атаки. Това включва бавни по-големи продажби на оръжия и предотвратяване на Украйна да използва американски боеприпаси с голям обсег, за да ударя по руска територия.
"Има още много, което САЩ могат да направят, за да помогнат на Украйна в борбата им срещу Русия", каза Шелби Магид, заместник-директор на Атлантическия съвет, базиран във Вашингтон мозъчен тръст.
Американски служители признаха, че са наясно с нарастващото разочарование в Украйна, но казаха, че работят върху нови доставки на оръжия, които се надяват да разсеят тези опасения.
alabala654
на 16.10.2024 в 18:35:36 #7Чафе, пробвал ли си се да пишеш комикси? Много ще ти отива.. добър си в това..
Умееш да измисляш разни детински фантасмагории. За сценарист не ставащ, защото за там трябват по-сериозни умения, но виж комиксите са идеални за теб
От всичките глупости, които ни разказа от измисления ти сценарии няма 1 нещо което да е подкрепено от реални доказателства и намерения. Всичко е тълкувания на Чафето.
Виж руските планове са нещо друго.. Излезе вожда и ви каза "Целта е Демилитаризация и Денацификация". Ясно намерение е. Обаче изпълнението му е това говори за смяна на плановете. Няма вече и помен от първоначално заявените цели. Сега вече търсите някакво "отчитане на реалностите" каквото и да означава това в главите ви.
И кой така ви смени плана..?? - САЩ
Така че приказвай си каквото искаш и си режисирай комиксите. Фактите обаче си говорят сами за себе си
chafeto
на 16.10.2024 в 18:12:30 #6alabala654 САЩ отдавна не са толкова вездесъщи, малко си живееш в деветдесетте ми се струва. Американския сценарии за Русия и Украйна беше друг. Една от идеите беше в базата в Севастопол да има вече американски кораби, но идеята беше парирана още през 2014. Освен това в Украйна трябваше вече да има бази на НАТО и САЩ, черноземът в източна Украйна да е собственост на големи инвестиционни фондове, а ресурсите да дадени на концесия на такива като смахнатия Хънтър. Русия трябваше да започне да се разпада на региони, където да има марионетно управление. Руснаците ще си постигнат целите (макар и на доста висока цена) а американската намеса само забавя процеса, не го спира. Забавя процеса на умиране на едноличната хегемония, но не може да го спре. М/у другото, едноличната хегемония продължи няма и 30 години преди да започне да деградира, но явно някои хора са убедени в неговата непреходност.
chafeto
на 16.10.2024 в 17:53:45 #5Те хубаво гледат Израел, ама след Израел следващия приоритет е Тайван, не е Украйна. Иначе подкрепа за Израел ще има независимо кой е в "Белия дом". И така ще бъде докато САЩ могат да подкрепят Израел. Друг е въпросът, че май "свещената крава" започва да става нещо като "воденичен камък". Някои анализатори казват, че САЩ постепенно ще оставят украинския проблем на Европа, за да се фокусират върху Бл. Изток (конкретно Израел) и Азиатско - Тихоокеанския регион. Което значи, че Европа ще е прецакана в случая.
alabala654
на 16.10.2024 в 15:50:41 #4Мдаа развръзката на конфликта в Украйна е в ръцете на САЩ. Нито Украйна, нито Русия могат да направят нещо по въпроса. Ватенките остава само да се молят и да палят свещ на 5ти на изборите в САЩ, че от това зависи дали ще се разпада РФ
bravebg
на 16.10.2024 в 12:50:09 #3Наркомана нещо се е взел на сериозно.... ще го шитнат краварите ако продължава да им сипва... Блинкън не случайно разходи Залужни до Киев...
ddoko-doko
на 16.10.2024 в 12:40:41 #2Ха ха ха, тези са по-нахални и от макетата. Че Сащ и Израел са "дyпe и гащи" от както ООН създаде с резолюция еврейската държава, а за Украина до скоро не бяха чували.
NaskoZashtoto
на 16.10.2024 в 12:30:17 #1Елементарно. Най-доброто, което американците могат да направят за Украйна не е най-добро за Америка. Колкото до Израел - и там САЩ правят това, което те решат, а не каквото искат евреите.