Украйна трябва да използва двустранните си отношения с Китай като лост, за да сложи край на пълномащабното нахлуване на Русия. Това заяви пред Си Ен Би Си украинският министър на финансите Сергей Марченко.

Коментарът му дойде малко след дългоочаквания телефонен разговор между украинския президент Володимир Зеленски и китайския му колега Си Дзинпин. По-рано тази седмица двамата лидери разговаряха за първи път от началото на войната на Русия с Украйна.

"Не съм напълно убеден, че можем да подчертаем нещо конкретно след този разговор, но това, което наистина мога да Ви кажа, е, че е важно да продължим диалога между нашите две страни", подчерта министърът.

Ние наистина разбираме важността на Китай и значението за нас да изградим собствени отношения с Китай и да му попречим да подкрепи напълно Русия, обясни той.

Подоляк: За Украйна е важно Китай да не инвестира военно в Русия

Подоляк: За Украйна е важно Китай да не инвестира военно в Русия

Киев е наясно, че Пекин има полза от войната, но цени неутралитета му

Запитан дали Китай може да се разглежда като най-добрия приятел на Украйна в опита за намиране на компромис за мир, Марченко отвърна: "Разбира се, че не", и вместо това посочи Съединените щати, страните от Г-7 и "всички наши партньори", подкрепящи Украйна.

По негови думи Киев "трябва да използва Китай като лост за спечелване на тази война". Марченко изтъкна, че страната трябва да използва всяка възможност "да убеди Русия да спре кървавата война в Украйна".

Преди дни Китай обяви, че ще изпрати специални представители в Украйна и ще проведе разговори с всички страни в опит да сложи край на конфликта. Намесата на Пекин дойде след месеци на очевидно нежелание да се ангажира с Киев на същото ниво като на това с Москва.

САЩ и Русия тълкуват разговора на Зеленски и Си Дзинпин

САЩ и Русия тълкуват разговора на Зеленски и Си Дзинпин

Москва се съмнява "марионетките" в Киев да оценят призивите за мир, за Вашингтон е рано за заключения

Китайските държавни медии съобщиха, че Си е заявил на своя украински колега по време на разговора, че Пекин ще се съсредоточи върху насърчаването на мирните преговори между Украйна и Русия.

Междувременно Зеленски написа в Туитър, че "дългата и съдържателна" дискусия може да помогне за "даване на мощен тласък на развитието на нашите двустранни отношения".

Моментът на обаждането - и решението на Китай да изпрати емисари в Украйна - бе изненадващо за анализаторите, особено след като се смята, че Украйна се готви да започне широкомащабна контраофанзива срещу руските сили в опит да си върне територии на изток и юг.

Чешкият президент: Китай не иска мир в Украйна

Чешкият президент: Китай не иска мир в Украйна

Той е бивш генерал от НАТО