Доставките на руски газ за Европа през Украйна трябва да приключат на Нова година, спускайки завесата върху дългия период на доминация на Москва на европейския газов пазар, предава "Ройтерс".

Най-старият руски маршрут за износ на газ към Европа - тръбопровод, датиращ от съветските времена - трябваше да бъде затворен в края на 2024 г., тъй като петгодишното транзитно споразумение между Русия и Украйна изтича. Данните от украинския оператор за транзит на газ показаха във вторник, че Русия не е поискала газови потоци за 1 януари.

Европейският съюз драстично намали зависимостта си от руски газ след избухването на войната в Украйна през февруари 2022 г., като потърси алтернативни газови източници.

Останалите купувачи на руски газ като Словакия и Австрия са уредили алтернативни доставки и анализаторите предвиждат минимално въздействие върху пазара от спирането. Европейските еталонни цени на газа се установиха на 48,50 евро за мегаватчас във вторник, само незначително повишение спрямо отварянето на търговията.

Спирането на газовия поток обаче ще има много по-голямо геополитическо значение.

Москва загуби доминиращия си дял от газовите доставки за страните от Европейския съюз в полза на съперници като Съединените щати, Катар и Норвегия, след като нахлу в Украйна, което накара ЕС да намали зависимостта си от руския газ.

Някога най-големият износител на газ в света, контролираният от държавата Газпром регистрира загуба от 7 милиарда долара само през 2023 г., първата му годишна загуба от 1999 г. насам.

За Европа загубата на евтини руски газови доставки допринесе за голямо икономическо забавяне, скок в инфлацията и влошаване на кризата с разходите за живот.

Въпреки че Европа бързо намери алтернативни енергийни източници, загубата на руски газ изостри дългосрочните опасения за намаляващата глобална конкурентоспособност и по-специално за индустриалното бъдеще на Германия.

Русия и Съветският съюз прекараха половин век в изграждането на основен дял от европейския газов пазар, който в своя пик беше около 35%, но войната в Украйна почти унищожи този бизнес за Газпром.

Повечето руски газови маршрути към Европа са затворени, включително Ямал-Европа през Беларус и Северен поток под Балтийско море, който беше взривен през 2022 г.

Тръбопроводът от съветската епоха през Украйна доставя газ от Сибир през град Суджа - сега под контрола на украинските войници - в руската област Курск. След това преминава през Украйна към Словакия, където тръбопроводът се разделя на клонове, водещи към Чехия и Австрия.

Киев отказа да преговаря за нова транзитна сделка.

Украйна се отказва от около 800 милиона долара годишно от такси от Русия, докато Газпром ще загуби близо 5 милиарда долара от продажбите на газ за Европа през Украйна.

Краят на сделката за транзит е малко вероятно да доведе до повторение на галопа на цените на газа в ЕС от 2022 г., тъй като оставащите обеми са сравнително малки.

Русия е транспортирала около 15 милиарда кубически метра газ през Украйна през 2023 г. - само 8% от пиковите руски газови потоци към Европа по различни маршрути през 2018-2019 г.

Газпром заяви, че ще изпрати 37,2 милиона кубични метра във вторник в сравнение с 42,4 милиона кубически метра в понеделник. По-късно украинският оператор за транзит на газ каза, че Русия не е заявила към 17:00 часа българско време никакви газови потоци за 1 януари през украинския тръбопровод към Европа.

Спирането на доставките през Украйна ще бъде голям удар за Молдова, страна, която някога е била част от Съветския съюз.

Унгария и други страни продължават да получават руски газ от юг, през тръбопровода "Турски поток" по дъното на Черно море, въпреки че Унгария имаше желание да запази и украинския маршрут.

Путин казва на руснаците на Нова година, че "всичко ще бъде наред"

Путин казва на руснаците на Нова година, че "всичко ще бъде наред"

Въпреки че не даде конкретни обещания за икономиката или войната в Украйна