Председателят на Комисията Урсула фон дер Лайен заяви пред "Диарио де Нотициас", че Русия "умишлено е прекъснала доставките на газ" за 12 държави от ЕС.

Тя не уточни кои държави има предвид. Фон дер Лайен не изключва възможността за пълно спиране на потока от руски газ и призовава за подготовка за "по-нататъшни смущения". Тя нарече действията на Москва "енергийна война", която според нея "създава трудности" за жителите на европейските страни.

Латвия забрани доставките на руски газ от 2023 г.

Латвия забрани доставките на руски газ от 2023 г.

Ще разрушат и 69 мемориала и паметници, прославящи съветския и нацисткия режим

След като западните страни наложиха санкции на Русия заради специалната операция в Украйна, Москва разработи нова схема за плащане на газ с "неприятелски държави", като ги задължи да плащат в рубли. Някои страни от ЕС (България, Полша, Латвия и др.) отказаха да плащат за газа в руска валута и "Газпром" спря доставките за тях.

През юни "Газпром" намали доставките по "Северен поток", като се позова на забавяне на доставката в Русия на турбина на Siemens, която е била в ремонт в Канада и не е могла да бъде върната обратно заради антируските санкции. Отава се съгласи да прехвърли турбината за "Северен поток" в Германия по искане на Берлин, но оттам съоръжението все още не е транспортирано до Русия, тъй като руската страна, опасявайки се от санкции, не се е съгласила официално да го направи. Понастоящем компанията доставя само 33 млн. куб. м от планираните 167 млн. куб. м газ дневно по газопровода.

Транзитът на руски газ през Украйна удари историческо дъно

Транзитът на руски газ през Украйна удари историческо дъно

Москва искала "да принуди цивилизования свят да преговаря със страна, извършваща кървави престъпления в сърцето на Европа"

На този фон цените на енергията в Европа се повишиха, а властите в ЕС говорят за заплаха от енергийна криза и недостатъчни резерви от газ за зимата. Дания и Нидерландия въведоха първо ниво на предупреждение за извънредна ситуация при доставките на газ поради възможни прекъсвания на доставките. В Германия е въведено второ ниво на предупреждение. През юли Унгария обяви извънредно положение в областта на енергетиката.

Доставките на руски газ за Западна и Централна Европа остават ниски

Доставките на руски газ за Западна и Централна Европа остават ниски

Германия може да пусне въглищните централи

На 26 юли страните от ЕС постигнаха "политическо споразумение" за доброволно намаляване на потреблението на газ с 15% в сравнение със средната стойност за последните пет години. Мярката ще бъде в сила от 1 август 2022 г. до края на март 2023 г. Държавите ще решат как да намалят потреблението си на газ.