Узбекистан е напуснал Организацията на Договора за колективна безопасност, ход който изчиства пътя на страната за военно сътрудничество със САЩ, пише руският всекидневник „Комерсант", който се позовава на узбекистански дипломати.

Узбекистан е срещу „стратегическите планове на Организацията на Договора за колективна сигурност за Афганистан" и „плановете за засилване на военното сътрудничество между страните от Организацията", пише „Комерсант", позовавайки се на външното министерство на Узбекистан, цитиран от РИА Новости.

Ходът може би е сигнал, че централноазиатската страна иска да даде военна база на САЩ, след като американските войски се изтеглят от Афганистан през 2014 година, пише още изданието. Но Узбекистан трябва да се консултира с другите държави от организация преди да позволи допускане на въоръжени сили на страна, която не е подписала договора.

Изглежда, че Узбекистан има споразумения със САЩ... за отваряне на военна база на територията й", изтъкна Вадим Казюлин от PIR-Center, информира вестникът. „Този въпрос трябваше да бъде дискутиран с другите членове. Сега Ташкент може да открие база без консултации".

Вестникът информира на 15 юни, че Пентагонът е провел разговори с Узбекистан, Киргизстан и Таджикистан за трансфер на военно оборудване, използвано от ИСАФ в Афганистан, след изтеглянето на САЩ през 2014 година.

„САЩ ще направят Узбекистан стратегически съюзник като му предоставят финансова и военна помощ, гаранции за сигурност и надзор за нарушения на човешките права", пише „Комерсант", цитирайки Казюлин.

Организацията е създадена през 1992 година. В нея участват Армения, Казахстан, Киргизия, Русия, Таджикистан и Узбекистан и Беларус.