В Истанбул започна нов кръг руско-американски консултации, в които участват дипломати от двете страни, предаде кореспондент на ТАСС.
Разговорите на делегациите ще продължат няколко часа, но няма да бъдат колкото предишния кръг, каза източникът на агенцията.
Първият кръг от руско-американските преговори в този формат се проведе на 27 февруари отново в Истанбул.
Както и за първи път, Русия на консултациите е представена от дипломата Александър Дарчиев, наскоро назначен за посланик на Русия в САЩ, а американската страна е представена от заместник-помощник държавния секретар Соната Култър.
Темата на преговорите е подобряване на дипломатическите отношения и работата на дипломатическите мисии в двете страни. След предишния кръг не бяха разпространени официални изявления.
Украйна и руската инвазия няма да бъдат обсъждани на тези разговори, съобщиха предварително и двете страни.
По време на февруарските консултации Русия предложи да се разгледа въпросът за възобновяване на директните полети със САЩ.
ВълкСчадъР
на 10.04.2025 в 13:26:03 #1Петролът продължава да поевтинява въпреки отсрочката на Тръмп за митата Цената на петрола се понижава в четвъртък, тъй като президентът на САЩ Доналд Тръмп засили търговската война с Китай, въпреки че обяви 90-дневна пауза на митата, насочени към други държави, предава Ройтерс. Фючърсите върху сорта Брент поевтиняват с 0,84% до 64,93 долара за барел, а тези върху американския суров петрол West Texas Intermediate (WTI) - с 0,67% до 61,93 долара за барел. След обявената пауза на налозите за повечето страни, бенчмарковите контракти за суровия петрол се установиха с 4% по-високо в сряда, след като по време на сесията поевтиняха с цели 7%. Тръмп обаче повиши митата за Китай до 125%, които влизат в сила незабавно, от предварително обявените 104%, които започнаха да се прилагат по-рано в сряда. По-високите американски ставки за Поднебесната империя оставят много несигурност на пазарите. „Тази несигурност все още може да потисне глобалния растеж, което очевидно е проблем за търсенето на петрол“, посочват анализаторите на ING. Пекин също обяви допълнителна такса върху вноса на американски стоки, като от четвъртък наложи мито от 84%. „Можем да очакваме цените на петрола да възобновят по-широката си низходяща тенденция, след като оптимизмът около неотдавнашното облекчение на търговските налози намалее“, коментира Йеап Джун Ронг, пазарен стратег в платформата за онлайн търговия IG. На този фон инвеститорите наблюдават и други фактори, свързани с предлагането. „Цените намериха и известна подкрепа, след като петролопроводът Keystone обяви форсмажорни обстоятелства за планираните доставки на „черно злато““, заявиха анализаторите на ANZ Research в четвъртък, като отбелязаха, че въпреки това съществуват рискове за понижаване на цените поради признаците за нарастване на предлагането от страна на Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК). Петролопроводът Keystone от Канада до САЩ остана затворен в сряда след разлив близо до Форт Рансъм, Северна Дакота, докато се оценяват плановете за връщането му в експлоатация, съобщи операторът му South Bow. В САЩ запасите от суров петрол са се увеличили с 2,6 млн. барела през седмицата до 4 април, съобщиха от Администрацията за енергийна информация, което е почти два пъти повече от очакванията в анкета на Ройтерс за ръст от 1,4 млн. барела.