Губернаторът на щата Калифорния Джери Браун увеличи на 21 г. възрастта, след която гражданите на щата официално могат да си купуват цигари, както и никотинови дъвки и течност за електронни цигари с тютюн, предадоха информационните агенции.
Досега разрешената минимална възраст беше 18 години.
Срещу новия закон се обявиха организациите на ветераните и Републиканската партия. Те се противопоставиха на увеличаването на възрастта с аргумента, че човек, който може да служи в армията и е готов да умре за страната си, трябва да може да си купи цигари, ако поиска.
Мотивът за приемане на новия закон е предпазване на младите хора от вредния навик за пушене.
Според Института по медицина на САЩ, 90% от пушещите усвояват този навик преди 19-годишна възраст.
Браун подписа и редица други закони, насочени към ограничаване на употребата на тютюн и електронни цигари. В щата се разширява обхватът на зоните, в които не се пуши. Наред с това се увеличават данъците върху тютюневите изделия, а електронните цигари се приравняват към стандартните.