В Шотландия поискаха отново да организират референдум, на който да гласуват за независимостта си от Обединеното кралство, но получиха отказ от британското правителство, съобщава Би Би Си.

Лондон вече не изключва втори референдум за независимост на Шотландия, но с условия

Лондон вече не изключва втори референдум за независимост на Шотландия, но с условия

60% да го искат „достатъчно дълго време“…

Сега е ред да се произнесе Върховният съд - най-висшата инстанция в Обединеното кралство.

Първият министър на Шотландия Никола Стърджън още през юни обяви, че иска да насрочи референдума за есента на 2023 г., но за целта бе необходимо да получи одобрението на британското правителство.

След като получи отказ, Стърджън подчерта, че ще продължи да се бори за референдума, докато не изчерпи всички законови възможности.

Това е причината правителството в Единбург да се обърне към Върховния съд. Делото е насрочено за октомври.

Предстои да се провери дали така нареченият съвещателен вот би бил възможен и без съгласието на Лондон.

При едно съвещателно гласуване има обаче една особеност – ако мнозинството гласува „за“ независимостта, това не означава, че Шотландия автоматично ще се отдели от Обединеното кралство.

Ще последва серия от процедури. Британското правителство е категорично против и смята, че не е от компетентностите на шотландския парламент именно той да организира референдум за обявяване на независимост от Великобритания.

На референдума през 2014 г. мнозинството от шотландците – 55% от имащите право на глас - гласуваха за оставане в Обединеното кралство. Този вот обаче бе преди гласуването на „Брекзит“,което 62% от шотландците отхвърлят.

Сега не е времето за нов шотландски референдум, обяви Мей

Сега не е времето за нов шотландски референдум, обяви Мей

Точно сега ние трябва да работим заедно

Това е причината очакванията да са, че ако сега в Шотландия се организира всеобщо гласуване - "за" или "против" независимостта от Великобритания, резултатът да е по-различен от 2014 година.