Русия се противопостави на резолюция на Съвета за сигурност на ООН, призоваваща за прекратяване на атаките срещу здравни заведения в сирийската провинция Идлиб, заявиха дипломати след последното заседание на съвета във връзка с насилието в последната голяма крепост на опозицията в Сирия, съобщават "Франс прес".
Неуспешният резултат от гласуването доведе до рядко изявление след заседанието на ръководителя на Службата на ООН за координация на хуманитарните въпроси Марк Лоукок.
"Масовото избиване трябва да спре", отсече той.
От края на април бойната авиация на Русия и сирийския режим засилиха кръвопролитните бомбардировки в провинция Идлиб в Северозападна Сирия, където живеят около 3 млн. души, въпреки споразумението за избягване на масирано правителствено нападение.
Кувейт, Германия и Белгия поискаха извънредно провеждане на заседание на Съвета за сигурност при закрити врати, последното заседание от многото, за които настояваха от май насам в отговор на ожесточаващите се боеве в северозападната част на Сирия.
Проекторезолюцията, чийто текст е бил предоставен на журналистите, изразява "дълбока загриженост във връзка с неотдавнашните атаки срещу болници и други здравни заведения", включително нападение на 10 юли срещу националната болница "Маарат", една от най-големите в района и чиито координати бяха споделени чрез "механизма за деескалация", който има за цел да се избягват удари срещу цивилни и гражданска инфраструктура.
Русия отново отрече да е бомбардирала такива съоръжения.
"Предоставих информация от моето министерство на отбраната", а разследването показало, че "няма нападения срещу девет от 11 съоръжения", за които се твърди, че са нападнати, посочи пред журналисти посланикът на Русия в ООН Василий Небензя.
"Другите две са били частично повредени, но не и от руските" сили, увери той.
Британският му колега Карен Пиърс беше скептична. "Имаме нашите подозрения, но нека да се проведе необходимото разследване", посочи тя.
Лоукок каза след заседанието, че от 1 юли "най-малко шест здравни заведения, пет училища, три водни станции, две пекарни и една линейка са били повредени или разрушени. Цели села са били разрушени и обезлюдени" заради въздушните удари.
58eng
на 20.07.2019 в 01:42:20 #4Гаф,кой е Есад,твой друг?
58eng
на 19.07.2019 в 18:27:38 #3Не,даже ще предложа да пуснат Луфтвафе да укротят лешоядите! Те от ВСВ им имат страха!
chafeto
на 19.07.2019 в 17:07:04 #2Ама как! Русия целенасочено обстрелва болници, особено на територията на държава съюзник, ние си го знаем това. Енги, какви сталинисти, какви лешояди бе, какви са тия странни "лирични" отклонения? Само да ти кажа, че Сирия е много разнообразна в етническо и религиозно отношение. Ти изобщо замислял ли си се как се поддържа такъв баланс в регион като Близкия изток? Ако руснаците не бяха взели страна и не бяха обезсмислили бутафорните действия на яловата западна коалиция, то Асад най-вероятно щеше да е свален (което беше и основната цел), страната щеше да е разпокъсана, сраженията нямаще да спират, а някой общности щяха да са подложени на безмилостно клане. Включително и Християнската такава, която е втората по големина в Близкия изток след Ливан. Християните там вече щяха да са на изчезване, както стана в Ирак след свалянето на Садам заради неговото ппризрачно ОМП. Нещата щяха да са по-зле от Либия, а най-доволен щеше да е Израел. Понеже проявяваш активност по темата, много ми е интересно как си представяш развитието на събитията в случай, че руснаците не се бяха намесили. За да защитаваш западната позиция по казуса, значи трябва да имаш някаква визия какво би се случило. Много ще ми е интересно да разбера каква е. Само недей започва да говориш за демокрация в Бл. изток, защото това е твърде несериозно.
58eng
на 19.07.2019 в 15:53:48 #1Те ,сталинските мършояди,това най го могат