Предложението на президента на САЩ Доналд Тръмп в неделя, че Exxon Mobil или друга нефтена компания в САЩ да работят със сирийски нефтени находища, са критикувани от правни и енергийни експерти., съобщава "Ройтерс".
"Това, което възнамерявам да направя, може би е да сключим сделка с ExxonMobil или някоя от нашите страхотни компании, за да влезем там и да го направим правилно ... и да раздадем богатството", заяви Тръмп в неделя по време на пресконференция за операцията, довела до смъртта на лидера на ДАЕШ Абу Бакр ал Багдади.
Exxon Mobil Corp и Chevron Corp, двете най-големи американски петролни компании, опериращи в Близкия изток, отказаха да коментират изявленията на президента.
"Международното право се стреми да защити точно от този вид експлоатация", казва Лори Бланк, преподавател от Юридическата школа Емори и директор на нейния Център за международно право.
"Това не е само съмнителен правен ход, той изпраща послание до целия регион и по света, че Америка иска да открадне петрола", коментира Брус Ридел, бивш съветник по националната сигурност и старши сътрудник в "Бруукингс".
"Идеята САЩ да "държат нефта" в ръцете на ExxonMobil или на друга американска компания е неморална и евентуално незаконна", обяснява Джеф Колган, доцент по политически науки и международни изследвания в университета Браун.
Колган допълва, че американските компании ще се сблъскат с "множество практически предизвикателства", за да оперират в Сирия.
Дори Exxon или друга голяма петролна компания да бъдат докарани да разработват сирийски петрол би било трудно предвид сравнително ограничената инфраструктура и малкото производство, коментира Елън Р. Уолд, старши сътрудник в Глобалния енергиен център на Атлантическия съвет.
Все пак САЩ трябва да са загрижени за съдбата на сирийските нефтени находища, обяснява Алекс Кранбърг, председател на енергийната компания Aspect Holdings, която проучи производството в Иракски Кюрдистан, но вече няма активни проекти в региона.
"Не, че самият петрол има голямо значение за САЩ, а че злоупотребата с него може да финансира бъдещи проблеми за нас", ако попадне в грешни ръце, допълва Кранбърг, като отбелязва, че неговата компания не е получавала запитване от Белия дом.
"Контролът на САЩ и твърдата валута, която предлагат нефтените полета, би оказал значително влияние върху оформянето на бъдещето на Сирия".