Три билборда в уралския град Екатеринбург хвърлят светлина върху една от най-тайните руски организации - частната армия "Вагнер", коментира в. "Гардиън".
"Родина, чест, кръв, храброст. ВАГНЕР", гласи един от плакатите.
На друг, който според местни жители се е появил за първи път в покрайнините на четвъртия по големина град в страната в началото на юли, са изобразени трима мъже във военна униформа до думите "Wagner2022.org".
Билбордовете, които могат да се видят в няколко руски града, са част от усилията на "Вагнер" да набира бойци, които да се присъединят към редиците ѝ в Украйна.
Те също така свидетелстват за трансформацията, която групировката претърпя, откакто Москва започна инвазията си преди повече от пет месеца - от тайна наемническа организация, обвита в мистерия, до все по-публично продължение на военните усилия на Русия в Украйна.
"Изглежда, че те са решили, че повече няма да се опитват да крият съществуването си. Вече всички знаят кои са те", казва Денис Коротков, бивш журналист от "Новая газета" и дългогодишен наблюдател на "Вагнер".
Частната армия е създадена през 2014 г., за да подкрепя проруските сепаратисти в Източна Украйна. САЩ и други страни твърдят, че тя е финансирана от Евгений Пригожин, влиятелен бизнесмен, тясно свързан с Владимир Путин, който е подложен на западни санкции. Пригожин отрича всякакви връзки с групировката.
На хартия частната армия "Вагнер" не съществува - няма регистрация на фирма, данъчни декларации или организационна схема. Висшето ръководство на Русия, включително Владимир Путин, неведнъж е отричало каквито и да било връзки между "Вагнер" и държавата.
Частните военни армии са официално забранени в Русия, а полузаконната рамка, в която работят наемниците, означава, че членовете на семействата на загинали войници от "Вагнер" често са били принуждавани да мълчат, когато са търсили информация за своите близки.
И макар че "Вагнер" постепенно започна PR кампания, а компании, свързани с Пригожин, финансираха пропагандни филми, които възхваляваха делата на "военните инструктори" в Африка, всяко споменаване на групата остана до голяма степен табу в публичното пространство. Журналисти като Коротков, които разследват групата, са подложени на тормоз заради работата си.
Войната на Русия в Украйна обаче извади групата от мрака.
В края на март британското разузнаване твърди, че около 1000 наемници на "Вагнер" са отишли в Украйна. Ролята на групата във войната изглежда е нараснала значително, след като Москва пренасочи усилията си към източната част на страната след неуспеха си да превземе столицата Киев.
Смята се, че "Вагнер" е изиграла централна роля в превземането на Попасна през май и Лисичанск през юни - два стратегически важни града, които Русия до голяма степен изравни със земята по време на завземането на източната Луганска област. В сряда британското разузнаване съобщи, че "Вагнер" е помогнала в превземането на гигантската електроцентрала "Вухлехирск" в източната част на Украйна.
С нарастването на ролята на "Вагнер" в Украйна нараства и публичният му имидж у дома.
През май "Вагнер" получи, както изглежда, първото си признание в държавните новини, когато кореспондент спомена за него в национално предаване, казвайки, че армията има "собствен оркестър" в Украйна.
Поддръжниците и членовете на "Вагнер" често го наричат "оркестър", което е препратка към немския композитор Рихард Вагнер. Предполагаемият основател на групата, Дмитрий Уткин е свързан с крайната десница и се смята, че я е кръстил на любимия композитор на Хитлер.
Британското разузнаване също така предполага, че Пригожин, който е бил заснет в Източна Украйна през април, наскоро е бил обявен за Герой на Руската федерация като признание за ролята на групата в инвазията.
Миналата седмица "Вагнер" получи най-голямото си признание до момента, когато "Комсомолская правда", най-четеният таблоид в страната, публикува на първата си страница материал за щурма на частната армия на Путин срещу електроцентралата във Вулехирск.
Not that long ago, Russian officials (up to Putin) and state media pretended that Wagner had nothing to do with the Russian state or even that it didn't exist at all
— Francis Scarr (@francis_scarr) July 29, 2022
Today a report on the group storming ????????'s second largest power station is on the front page of ????????'s top tabloid pic.twitter.com/KTX6Ye0wMm
"Вагнер" публично се похвали с участието си във войната, като на уебсайта си публикува съобщение, в което се казва: "Присъединете се към нас, за да освободим целия Донбас! Впуснете се в първата си военна кампания с живи бойни легенди!"
Изглежда, че "Вагнер" е създала и регионални центрове за набиране на бойци в над 20 руски града, като е публикувала телефонните си номера в популярни социални медии, свързани с военната групировка.
В обявите се казва, че "Вагнер" предлага на войниците над 240 000 рубли (3 814 евро) на месец, което е няколко пъти повече от обичайните заплати на обикновените войници.
"Гардиън" се свърза с няколко от вербовчиците, чиито номера бяха посочени. Някои от тях използват символите на наемническата група като свои профилни снимки в WhatsApp и Telegram и никой не отрича връзката си с "Вагнер".
В момента е известно, че частната армия на Путин не набира бойци от страни-членове на НАТО или Украйна.
Военни анализатори твърдят, че зависимостта на Русия от групировки като "Вагнер" показва до каква степен редовната армия на страната, която е загубила до една трета от бойната си сила, се бори да постигне целите си в Украйна.
#OSINT #archives
— InformNapalm (@InformNapalm) August 5, 2022
From #Donbas to #Syria: exposing mercenaries of #Wagner PMC’s 6th assault detachment.https://t.co/IG5VhPsCkM pic.twitter.com/mrPywuClnL
Войната в Украйна и военните неуспехи на Русия изглежда също са ускорили сътрудничеството на "Вагнер" с Министерството на отбраната. Марат Габидулин, бивш командир на "Вагнер", заяви пред "Гардиън" в по-ранно интервю, че неговите войници са работили в тясно сътрудничество с руското министерство на отбраната, когато са се сражавали в Сирия.
Тези отношения изглежда са се задълбочили след началото на войната в Украйна. Според разследване на независимото издание Meduza руското министерство на отбраната до голяма степен е поело контрола върху мрежите, които "Вагнер" е използвал за набиране на нови войници.
И макар че ролята на "Вагнер" в инвазията направи групировката популярна, някои твърдят, че последният ѝ опит за набиране на нови членове заплашва да понижи общите ѝ военни стандарти.
Според разследващия новинарски сайт iStories "Вагнер" е прибегнала до набиране на затворници като им предлагат високи заплати и потенциални амнистии срещу шест месеца служба в Украйна.
""Вагнер" занижава стандартите си за набиране на персонал и наема осъдени и лица, които преди това са били включени в черния списък, което потенциално може да повлияе на ефективността на руската армия", заяви Министерството на отбраната на Обединеното кралство в разузнавателен брифинг миналата седмица.
"Дори преди конфликта по-малко от 30% от войниците във "Вагнер" бяха истински професионалисти", казва Габидулин, бивш командир на Вагнер. "Сега групата ще се състои предимно от купчина аматьори ... Циркът, който е в Русия, продължава".