Япония трябва да демонстрира своята "готовност и способност" да блокира проливите между континентална Русия и Южните Курили, за да разреши териториалния въпрос. Това обяви японският политолог и бивш дипломат Акио Каватао в своя статия за Newsweek Japan.
"За да могат руските власти да осъзнаят важността на решаването на териториалния проблем, японското правителство трябва да демонстрира своята готовност и способност да блокира проливите Соя (Лаперузов проток) и Цугару (Сангар), които са основните пътища за снабдяване между континенталната част на Русия и четирите северни острова", изтъква той.
В същото време, по думите на японския политолог, в момента Токио не трябва да бърза с разрешаването на курилския въпрос, а да чака, докато "националната мощ" на Русия "намалее, както през 1990-те години".
Същевременно Каватао признава, че нищо подобно не се предвижда в обозримо бъдеще, така че Япония трябва да се "събере" и да се настрои за "дълъг процес". Въпреки това дори сега Токио според политолога трябва да "унищожи основната предпоставка за позицията на Русия" и да докаже на целия свят, че "споразумението от Ялта (от 1945 г.) само по себе си не определя промените в границите между Русия и Япония".
Каватао добавя, че "по-добре е да се запази спокойствие и хладнокръвие във всичко това", а също и да се избягва "излишният шум" в медиите. "Трябва да изградим отношения с Русия по комплексен начин, като постепенно се стремим да създадем в нея настроения, които са от полза за нас от гледна точка на разрешаването на териториалния въпрос", изтъква той.
Акио Каватао е работил дълго време в японското външно министерство, три пъти е бил в командирован в посолството в СССР и Русия. Като гост-професор политологът преподава в университета в Токио и университета Васеда.
В продължение на много години отношенията между Москва и Токио са помрачени от липсата на мирен договор, който така и не беше сключен след Втората световна война. Главната пречка остава въпросът за принадлежността на Южните Курили (островите Кунашир, Шикотан, Итуруп и хребета Хабомай). Япония има териториални претенции към тях, като се позовава на двустранния договор от 1855 г. за търговията и границите. Позицията на Москва е, че островите са станали част от СССР в резултат на войната и суверенитетът на Русия над тях не подлежи на съмнение.
През 1956 г. Съветският съюз и Япония подписаха Съвместна декларация, в която Москва се съгласи да разгледа възможността за предаване на Хабомай и Шикотан след сключването на мирен договор. Последвалите преговори обаче не доведоха до нищо.