Върховният съд на Румъния заяви, че проруски, антиевропейски и анти-НАТО изказвания на твърдолинейна националистическа кандидатка я правят недопустима да се кандидатира за президент на предстоящите избори, съобщава "Ройтерс".

В събота Конституционният съд реши да отстрани Диана Сосоака - лидер на малката ултранационалистическа евроскептична опозиционна партия SOS Румъния, от списъка с кандидати. Съдът обаче публикува обяснение на решението си едва късно в понеделник.

Решението накара политици от целия политически спектър да изразят опасения, че съдът превишава правомощията си.

Това изостри напрежението и в управляващата коалиция на левите социалдемократи и дясноцентристките либерали, чиито двама лидери участват в изборите, което поражда съмнения дали двете партии ще продължат да са в съюз и след изборите.

Румъния - страна членка на Европейския съюз и НАТО, ще проведе президентски избори в два тура на 24 ноември и 8 декември с парламентарни избори между тях.

Съгласно конституцията всеки румънски гражданин на възраст над 35 години без криминално досие има право да се кандидатира за президент.

Съдът обаче твърди, че общественото мнение на Сосоака я е направило неспособна да спази президентския обет да зачита конституцията и да защитава демокрацията, ако бъде избрана.

Петима от деветчленният съд гласуваха "за" отстраняването на Сосоака срещу двама против и двама отсъстващи.

Мнозинството, включително четирима съдии, предложени и подкрепени от управляващите социалдемократи, заявиха, че нейните изявления "са достатъчно основание да се счита, че Диана Сосоака като кандидат за президент би поставила под въпрос и би пренебрегнала задължението за спазване на Конституцията чрез публична реч, призоваваща за премахване на основните държавни ценности и избори, а именно членство в ЕС и НАТО".

Сосоака е член на Европейския парламент и е известна с антисемитските и проруските си възгледи. Според някои политици обаче отнемането на правото ѝ да се кандидатира за президент подкопава върховенството на закона и създава опасен прецедент за елиминиране на кандидати.

"Нито една конституционна или законова разпоредба не позволява на Конституционния съд да тълкува собствените си правомощия и да разширява сферата си на управление чрез два нови критерия за кандидатури, които са от субективно естество и не са посочени в закона", подчерта съдията от върховния съд Лаура Юлиана Скантей.