Дните на насилие на тълпата и самоуправството, които затвориха големи магистрали в Южна Африка, унищожиха фирми и най-малко 117 души загинаха, бяха координирани от подбудители според президента Сирил Рамафоса, цитиран от ДПА.
Охраняван от три армейски танка, Рамафоса пристигна в търговски център в пристанищния град Дърбан и осъди насилието като атака срещу демокрацията.
"Съвсем очевидно е, че всички тези размирици и грабежи бяха подбудени; имаше хора, които ги планираха и координираха", подчерта той.
Рамафоса добави, че някои хора са били идентифицирани и са издирвани. "Няма да позволим анархията и хаосът просто да се разгърнат у нас. Да, можехме да се справим по-добре, но бяхме затруднени от положението", коментира още южноафриканският президент.
Според него 95 души са загинали само в крайбрежната провинция Квазулу-Натал.
Увеличиха се опасенията за недостиг на доставки в Южна Африка след дните на насилие.
Едно от главните забавяния в доставките е причинено от затварянето на няколко главни пътища в страната, което затруднява доставките на храни и горива.

Българи в Южна Африка: Застрашени сме, мародери палят и грабят
Полиция няма, армията също не е дошла
Съобщава се, че пекарните имат проблеми с получаването на брашно. Затварянето на рафинерия в Дърбан доведе до дълги опашки пред малкото отворени бензиностанции в града. Правителството предупреди срещу паническото изкупуване и запасяване и временно издаде забрана за закупуване на бензин в метални туби.
Недостигът на лекарства в тежко засегнатата провинция Квазулу-Натал, която включва и крайбрежния град Дърбан, също тревожи жителите, след като много аптеки и медицински клиники бяха оплячкосани и вандализирани.
Хаосът избухна в обширни части на страната след хвърлянето в затвора на бившия президент Джейкъб Зума преди седмица. Протестите се превърнаха в неконтролирани грабежи, погроми, палежи и насилие.
Въздействието на вълненията продължава да се разкрива.
Според местните медии, след като съоръжение за производство на пестициди в Квазулу-Натал е било изгорено, токсини са изтекли в съседна река и са причинили масова смърт на риба и скариди. Властите потвърдиха, че риба е измряла, но заявиха, че все още разследвали точната причина.
Междувременно на фермерите често се налага да унищожават млякото си, тъй като често няма надежден начин за своевременното му транспортиране до пазара от производствената площадка, посочиха от Южноафриканската организация на млекопреработвателите.
Има и непотвърдени информации за оплячкосани ферми.
Правителството на Южна Африка мобилизира общо 30 000 войници, за да подпомогне местните правоохранителни органи в борбата с продължаващите насилствени протести, като това е едно от най-мащабните използвания на армията през 27-те години южноафриканска демокрация.