Протестиращи се сблъскаха с полицията в няколко района в Южна Африка, а грабители оплячкосаха търговски центрове, след като разочарованията от бедността и неравенството се превърнаха в най-тежките вълнения в страната от години, информира "Ройтерс".

Представители на службите за сигурност увериха, че правителството работи, за да гарантира, че насилието и грабежите няма да се разпространят още, но се въздържаха да обявят извънредно положение.

"Никакви нещастия или лични обстоятелства от нашите хора не дават право на никого да плячкосва, руши и прави каквото си иска и нарушава закона", подчерта министърът на полицията Бхеки Челе на пресконференция.

Насилието беше предизвикано от хвърлянето в затвора на бившия президент Джейкъб Зума, след като негови поддръжници излязоха на улицата миналата седмица, но ситуацията се превърна в изблик на гняв заради постоянната бедност и неравенството в Южна Африка 27 години след края на апартейда.

Икономическото въздействие на COVID-19 ограниченията изостри проблемите.

Насилие и погроми заливат Южна Африка след хвърлянето на експрезидента Зума в затвора

Насилие и погроми заливат Южна Африка след хвърлянето на експрезидента Зума в затвора

Най-малко шестима души са убити през уикенда, а 219 са арестувани

Днес войници бяха изпратени до горещи точки, след като превъзхождащата по численост полиция изглеждаше безпомощна да предотврати нападения и плячкосвания на търговски обекти в родната провинция на Зума Квазулу-Натал и в провинция Гаутенг, където се намира най-големият град в страната, Йоханесбург. Колони от бронетранспортьори се движеха по магистралите.

Към момента 32-ма души са убити по време на вълненията според държавни и провинциални власти. Полицейският министър Челе обаче обяви, че официалния брой на убитите е 10 души.

Магазини, бензиностанции и правителствени сгради бяха принудени да затворят. Мародери задигнаха вещи, вариращи от бира и хранителни продукти до домакински уреди, показаха кадри и поне един търговски център беше напълно оплячкосан.

По улиците протестиращите хвърляха камъни, а полицията отговори с гумени куршуми.

Бившият президент на Южна Африка Джейкъб Зума се предаде на полицията

Бившият президент на Южна Африка Джейкъб Зума се предаде на полицията

Миналата седмица Зума бе осъден на 15 месеца затвор заради корупция

В някои райони на крайбрежния град Дърбан, където магазини бяха разграбени, нямаше видимост на полиция, каза очевидец пред "Ройтерс". В мол в района Совето в Йоханесбург полиция и военни са патрулирали, докато собственици на магазини оценяваха щетите.

Челе уточни, че до момента са арестувани 757 души. Той каза, че правителството ще действа, за да предотврати по-нататъшното разрастване на насилието и предупреди, че на хората няма им бъде позволено "да се подиграват с нашата демократична държава".

Министърът на отбраната Носививе Маписа-Нкакула, говорейки на същата пресконференция, настоя, че не смятал, че все още трябва да се налага извънредно положение.

79-годишният Зума беше осъден миналия месец за нарушаване на заповед на конституционния съд да даде показания за разследване, което се занимава с корупция по високите етажи на властта през деветте му години на поста до 2018 г.

15 месеца затвор за експрезидента на Южна Африка Джейкъб Зума 

15 месеца затвор за експрезидента на Южна Африка Джейкъб Зума 

Първият път, в който в страната бивш президент е осъден на затвор

Решението да го хвърлят в затвора е резултат от съдебни производства, разглеждани като тест за способността на Южна Африка след епохата на апартейда да наложи върховенството на правото, включително срещу влиятелни политици.

Но всяка конфронтация с войници рискува да подхрани обвиненията на Зума и негови поддръжници, че те са жертви на политически мотивирани репресии от неговия наследник, президента Сирил Рамафоса.

Насилието се влоши, след като в понеделник Зума оспори 15-те си месеца затвор във върховния съд на Южна Африка. Решението е запазено до неуточнена дата.

Но влошаващата се ситуация открои по-широки проблеми и неосъществени очаквания, последвали края на управлението на бялото малцинство през 1994 г. и избора на Нелсън Мандела в първите свободни и демократични избори в Южна Африка.

Икономиката изпитва затруднения да се измъкне от щетите, причинени от най-тежката COVID-19 епидемия в Африка, принуждавайки я неколкократно да налага ограничения върху бизнеса, който удари и без това крехкото възстановяване.

Кризата може да е разширила пропастта между по-богатите и по-бедните. Нарастващата безработица кара хората да стават все по-отчаяни. Безработицата достигна нов рекорд от 32,6% през първите три месеца на 2021 година.

Но в обръщение вчера вечерта Рамафоса каза: "Това, на което сме свидетели сега, са опортюнистични актове на престъпност, като групи от хора подбуждат хаос само като прикритие за грабежи и кражби."