Среща между Николас Мадуро и президента на САЩ, Доналд Тръмп ще помогне за разрешаване на политическата криза в Боливарска република, коментира венецуелският външен министър Хорхе Ареаса в интервю за "Демокрация сега", цитирано от ТАСС.
"Срещата с Тръмп би разрешила кризата във Венецуела, защото Мадуро е ръководител на Венецуела, а Тръмп е ръководителят на венецуелската опозиция", коментира Ареаса.
Ареаса подчертава, че правителството е готово да преговаря с венецуелската опозиция.
В същото време той определя този диалог за "малко вероятен", тъй като "Белия дом е наредил на опозицията да не участва в процеса на преговори с Мадуро."
Кризата във Венецуела ескалира след като Хуан Гуайдо се обяви за действащ президент на страната. Съединените щати го признаха за временен държавен глава, към тях се присъединиха страни от групата Лима (с изключение на Мексико). Организацията на американските държави и редица европейски страни. Мадуро нарече ситуацията опит за преврат и обяви скъсване на дипломатическите отношения със САЩ.
Русия, Беларус, Боливия, Иран, Китай, Куба, Никарагуа, Ел Салвадор, Сирия и Турция изразяват своята подкрепа.
Да се избегне насилието във Венецуела, настоя генералният секретар на ООН Антониу Гутериш. Германия обяви, че подкрепя санкции срещу Мадуро и неговите най-близки помощници.
Испания предупреди, че няма да подкрепи военна намеса във Венецуела, след като опозиционният лидер Хуан Гуайдо призова другите държави да разгледат "всички варианти".
Съветникът по националната сигурност на САЩ Джон Болтън е отменил планирано пътуване до Южна Корея, а причината е продължаващата политическа криза във Венецуела. Ситуацията ескалира в петък, след като на граничен пункт с Бразилия бяха убити двама души при протести срещу затварянето на границите.